مقدمه بچینگ پلانت

بچینگ پلانت بتن جزء پایه های اصلی ساخت وساز میباشد. تولید بتنی با کیفیت مناسب، عملکرد، طول عمر و پایداری هر نوع سازه بتنی را تضمین میکند. برای تولید بتن روش های زیادی در دسترس است. با توجه به نوع و حجم پروژه همچنین اهمیت زمان و اقتصادی بودن عملیات، روش مناسب انتخاب میشود.

رزومه کاری ما در زمینه نصب و راه اندازی انواع بچینگ پلانت در ایران

نصب و راه اندازی بچینگ پلانت آسیا بتن.

نصب و راه اندازی بچینگ پلانت صبحان بتن.

نصب و راه اندازی بچینگ پلانت شن ریزان.

نصب و راه اندازی بچینگ پلانت بتن آزما شرق.

نصب و راه اندازی بچینگ پلانت بچینگ پلانت سنگ شکن غرب.

نصب و راه اندازی بچینگ پلانت کارخانه خانه بتن.

جهت مشاوره رایگان با شماره 09107521060 تماس حاصل فرمایید.

بچینگ پلانت

بچینگ ، دستگاه تولید بتن میباشد. در کارخانه ها، بچینگ پلانت برای تولید حجم زیاد بتن استفاده میشود. در این دستگاه مواد اولیه طبق طرح اختلاط مورد نظر وزن میشوند و فرایند اختلاط با دستگاه های مناسب این کار، صورت میگیرد.

به­ جز در مواردی که مشخصات فنی ویژه­ای وجود داشته باشد، بتن باید طبق مفاد ASTM C 94 و یا مشخصات استاندارد مشابه­ مخلوط بتن آماده، تولید شود. تاسیسات تولید و تجهیزات حمل و نقل مورد استفاده برای بتن با مقاومت بالا باید مورد تایید الزامات انجمن ملّی بتن آماده و یا استاندارد های مشابه باشند. در تولید بتن با مقاومت بالا، بچینگ پلانت‌های دارای جام ”مرکزی“ ایستاده نسبت به تجهیزات ”انتقال-آمیختن“ که مواد را به داخل جام متصل به کامیونی هدایت می­کنند و تمام عملیات مخلوط کردن در آنها انجام می­شود، دارای ارجحیت هستند.

بچینگ پلانت خشک

نمی‌توان گفت که تولید موفق با تجهیزات انتقال- آمیختن امکان­پذیر نیست فقط می­بایست مقدار تغییر­پذیری زیادی از یک پیمانه به پیمانۀ دیگر پیش‌بینی شود. پلانت­‌های مرکزی از یک جام مخلوط کننده برخوردار هستند که توسط یک فرد اداره می‌شوند. تعداد جام­های مخلوط کننده و متصدیان در یک پلانت اختلاط-خشک وابسته به تعداد کامیون‌ها و رانندگانی می­باشد که در آن روز در اختیار هستند.

در اکثر تاسیسات اختلاط-خشک، راننده کامیون شخص مسئول برای مطمئن شدن از یکنواختی مخلوط بتن است. برخی از رانندگان کامیون‌ها در این امر وظیفه ­شناس و با وجدان هستند، در حالی که برخی دیگر ممکن است این طور نباشند.

در تولید بتن پرمقاومت با استفاده از دستگاه اختلاط-خشک، عواملی که ممکن است بر ثبات یک پیمانه به پیمانۀ دیگر تأثیرگذار باشند شامل تفاوت­ها در مخلوط کردن و سرعت هم زدن، تعداد دوران و یا چرخش در حین مخلوط کردن و راندمان هم­زدن میکسر است. عواملی که بر راندمان مخلوط کردن جام­های بتن تأثیرگذار است عبارتند از: پیکربندی تیغه، اندازه و شکل هندسی جام، تمیزی، پوشش داخلی و ظرفیت مخلوط کردن.

بچینگ کاملاً اتوماتیک

Saucier (1968) و Strehlow (1973) گزارش نمودند که بتن با مقاومت بالا را می‌توان در انواع معمول جام­های مخلوط کننده تولید کرد. بتن با مقاومت بالا را می‌توان به وسیلۀ پلانت­های دستی، نیمه اتوماتیک یا با سیستم‌های بچینگ کاملاً اتوماتیک تولید نمود.

اگرچه برای به‌دست آوردن بهترین ثبات پیمانه به پیمانه دیگر، سیستم‌های بچینگ کاملاً اتوماتیک دارای ارجحیت هستند. تاسیسات تولید باید با افزونۀ اندازگیری اتوماتیک رطوبت که دارای ظرفیت اندازه­گیری مستمر مقدار رطوبت سنگ­دانه­های ریز­دانه هستند، مجهز شوند. سیستم بچینگ باید دارای ظرفیت خنثی نمودن اتوماتیک مقدار آب آزاد مورد نیاز در زمان مناسب بر اساس مقدار رطوبت سنگ­دانه­ های ریزدانه باشد.

از آنجایی که اوزان و مقادیر مورد استفاده برای تولید بتن معمولاً بر اساس طرح اختلاط در یک شرایط رطوبتی اشباع شده با سطح خشک است، رطوبت­سنج باید به‌جای رطوبت کل، رطوبت آزاد (رطوبت کل کمتر از رطوبت جذب شده) را نشان دهد. کالیبراسیون دستگاه رطوبت سنج باید حداقل ماهی یک بار انجام شود و یا هر زمان که دقّت و صحت دستگاه مورد تردید باشد صورت پذیرد. قبل از شروع تولید روزانه و هر زمان که دلیلی بر وقوع تغییر قابل توجه­ای در مقدار رطوبت وجود داشته باشد باید مقدار رطوبت سـنگ‌دانـه‌های درشـت­دانه به‌صورت دستـی طـبق ASTM C 566[1] و یا استاندارد مشابه ­تعیین شود. حتّی با رطوبت سنج اتوماتیک نیز باید مقدار رطوبت سنگ­دانه‌های ریزدانه را حداقل به صورت هفتگی و یا هر زمان که دقّت و صحت دستگاه مورد تردید باشد به‌طور دستی تعیین کرد. برای اجتناب از آلودگی‌ها در زمان تحویل، مواد سیمانی پر شده در استوانه ­ها، مخزن افزودنی­ها و انبار­های سنگ­دانه‌ها باید به وضوح قابل تشخیص باشند و مورد نظارت قرار گیرند.

مقاومت بالای بچینگ

در تولید بتن با مقاومت بالا قبل از حرکت به محل کارگاه لازم است که اطمینان کافی از مخلوط شدن کامل صورت گیرد. بتن باید طی یک مدت ضروری مطابق با الزامات یکنواختی بتن، موجود در ضمیمه 1 استاندارد ASTM C 94 و یا استاندارد مشابه مخلوط شود. به عنوان یک قاعدۀ کلی، بتنی که حاوی مواد افزودنی فوق کاهندۀ آب است، می­بایست حداقل 30 تا 40 درصد بیشتر مخلوط شود. به عنوان مثال، اگر برای بتن­های متعارف مخلوط کردن حداقل 70 دور باشد برای بتن­های دارای افزودنی حداقل 100 دور پیشنهاد می‌شود.

میکسر­های مرکزی می­توانند با یکی از این دو روش استفاده شوند. مواد اضافه شده در جام مرکزی را می‌توان تا حصول یکنواختی کامل مخلوط نمود و یا می‌توان آن را تا حدی آمیخت که مدت کافی برای باز ترکیب شدن مصالح ناآماده موجود باشد، سپس در کامیون دارای جام تا رسیدن به یکنواختی کامل مخلوط شود. به این روش اصطلاحاً مخلوط نیمه­ ساخته“ گویند. برای داشتن بهترین بهره­وری از پلانت­های اختلاط مرکزی برای تولیدکننده، استفاده از روش دوّم است.

زمانی که بتن با مقاومت بالا در تاسیسات اختلاط مرکزی تولید می‌شود تأکید بر آن است که بتن قبل از تخلیه بار به کامیون دارای جام بتن به‌طرز کامل و یکنواخت آمیخته شود. انجام چنین کاری در مقایسه با روش مخلوط نیمه­ساخته دو تا سه برابر زمان بیشتری می­طلبد، امّا این کار تا حد زیادی متضّمن مخلوط شدن کامل بتن خواهد بود و ثبات پیمانه به پیمانه دیگر، بهبود خواهد یافت.

متاکائولن و یا سیمان­ های

برای حصول اطمینان از مخلوط کردن مؤثر، غالباً مفید است که از حداکثر ظرفیت مخلوط کردن پیمانۀ یک جام، 10 تا 15 درصد کاهش یابد به­ویژه زمانی که از مواد افزودنی فوق کاهندۀ آب استفاده می­شود. مادامی که در بتن از مواد سیمانی ریز مانند میکروسیلیس، متاکائولن و یا سیمان­ های آمیخته استفاده می­شود برای اطمینان از یکنواخت مخلوط شدن باید به ترتیب و توالی بارگیری آن توجه ویژه­ای شود.

اینکه آب در کارخانه تولید بتن، در مسیر رفت و یا در کارگاه اضافه ­شود در بسیاری از تحقیقات درگیر با بتن پر مقاومت، رد پایی از آن وجود دارد. که مقدار آب اضافه شده در غالب اوقات بیشتر از مقدار آب مورد نیاز بتن است. کامیون­ها باید ‌به‌طور‌ کامل از تمامی مواد از قبل باقی مانده اعم از آب شستشوی قبل از بارگیری پیمانه تخلیه شوند. در اصل، کامیون­هایی که قبلاً همان طرح اختلاط بتن با مقاومت بالا را تحویل داده­اند اگر کاملاً خالی و بدون آب اضافی باشند نیاز به شستشو ندارند.

با این حال، به‌منظور حفظ انسجام عملیات، ترجیح نویسنده بر آن است که قبل از دریافت پیمانه بتن با مقاومت بالا همه جام­های متصل به کامیون شسته شوند. پس از بچینگ،‌ شستن مجموعه وسایل کامیون‌ها و اجزای داخلی جام­ها (تیغه‌ها، پره‌ها) جزء اصولی هستند. که باید تحت نظارت پرسنل کنترل کیفیت و یا نظارت پرسنل تعلیم دیده پلانت انجام شوند. و اگر این کار انجام می­شود باید از آبی با مقدار حداقل استفاده شود.

انواع بچینگ

در یک طبقه بندی کلی میتوان بچینگ پلانت ها را از لحاظ ثابت و یا متحرک بودن تقسیم بندی نمود. در ادامه انواع دیگری با جزئیات بیشتر شرح داده میشود.

1 .بچینگ پلانت ثابت

این نوع بچینگ پلانت برای تولید بتن آماده در کارخانه ها مستقر میشود. برای کارهایی نظیر سدسازی، پل سازی، ساخت تونل و یا برج سازی که نیاز به حجم زیادی بتن میباشد، از این نوع بچینگ پالنت استفاده میشود. بتن آماده تولیدی بچینگ پلانت، توسط ماشین آلات حمل بتن نظیر کامیون میکسر بتن آماده یا به اصطالح تراک میکسر، به محل پروژه منتقل میشوند.

مزیت  پلانت ثابت

بچینگ پلانت ثابت از دقت فوق العادهای در اندازهگیری و مخلوط کردن مواد اولیه طبق طرح اختالط برخوردار میباشد. همچنین بخاطر همین دقت باال در حجم مصالح مصرفی صرفهجویی میشود و دور ریز به حداقل میرسد.

2 .بچینگ پلانت متحرک

در پروژه های عظیم، بچینگ پلانت متحرک در نزدیکی محل پروژه قرار داده میشود. این نوع بچینگ پالنت توسط تریلر حمل و نقل به محل پروژه منتقل میشود.

مزیت  پلانت متحرک

برای تولید حجم نسبتا زیادی بتن استفاده از بچینگ پلانت متحرک، حرکتی اقتصادی میباشد. گاهی اوقات فاصله کارخانه تولید بتن تا محل پروژه بقدری زیاد است که احتمال جداشدگی سنگدانه ها در مسیر و یا هر نوع افت بتن افزایش مییابد.

بکارگیری بچینگ پلانت متحرک تنها راه تولید و بکارگیری بتنی با باالترین کیفیت میشود.

اجزای پلانت

1 .فیدر بچینگ پلانت:

دستگاه تغدیه بچینگ پلانت  میباشد که در واقع سیلوهایی است که مواد اولیه در آن قرار میگیرند. فیدر بچینگ بر اساس حداکثر ظرفیت ذخیره مصالح و قدرت توزین در هر بار بارگیری، تعداد سیلو و دریچه های تخلیه مواد طبقهبندی میشوند.

مخازن شن و ماسه: شن و ماسه مصرفی به مقدار مورد نیاز به صورت مجزا در این مخازن وجود دارند. نحوه جداسازی این مصالح دانهای توسط دیوار حائل میباشد.

سیلو سیمان: این نوع سیلوها استوانهای هستند و بر روی پایهی بتنی قرار گرفته اند. ظرفیت این سیلوها در محدودهی 30 تا 1000 تن میباشد. با توجه به نوع پروژه در محل بچینگ پلانت  بین 3 تا 6 سیلو قرار میگیرد.

2 .میکسر:

مواد اولیه بتن طبق طرح اختلاط بتن مورد نظر در میکسر مخلوط میشوند. دو نوع میکسر رایج عبارتند از: پن میکسر و تویین شفت. تفاوت عمده این دو میکسر در نوع اختلاط شان میباشد. پن میکسر مواد را به صورت عمودی مخلوط میکند در حالیکه در میکسر تویین شفت اختالط توسط چرخش دو محور افقی در خالف جهت یکدیگر صورت میگیرد. حجم هر دو میکسر بین 500 تا 5000 لیتر میباشد. با این تفاوت که قابلیت اختالط تویین شفت بیشتر میباشد.

3 .اسکرو: 

برای منتقل کردن سیمان از سیلو به باسکول و سپس به میکسر از این دستگاه لوله شکل که حاوی مارپیچی فلزی میباشد، استفاده میشود. چرخش این دستگاه توسط الکتروموتور میباشد.

4 .باسکول شن و ماسه: 

شن و ماسه طبق طرح اختلاط مورد نظر با باسکول اندازهگیری شده و سپس به میکسر منتقل میشود.

5 .باسکول سیمان:

جهت اندازهگیری و انتقال سیمان از سیلو به میکسر از این نوع باسکول استفاده میشود.

6 .باکت: 

جهت انتقال مصالح به داخل میکسر از باکت که روی ریل حرکت مینماید، استفاده میشود.

7 .منبع آب: 

آب مورد نیاز به صورت اتوماتیک نوسط کنتور آب اندازهگیری میشود وبه وسیلهی پمپ آب به میکسر انتقال مییابد. حدودا 10000 لیتر آب برای یک کارگاه بن نیاز است.

8 .نوار نقاله:

بعد از انتقال مصالح از سیلو و توزین آنها، توسط نوار نقاله مصالح به سمت میکسر از طریق گیربکس و الکتروموتور، حمل میشوند. کاور الستیکی نوار نقاله باید در برابر بارگیری، خوردگی و ساییدگی مقاومت خوبی داشته باشد. عرض نوار یا به اصالح تسمه نقاله در محدودهی 50 تا 100 سانتیمتر قرار دارد.

9 .هاپر دو طرفه:

توقیف کننده دو طرفه میباشد. برای بارگیری راحت و مجزای بتن تر و بتن خشک، بین نوار نقاله و میکسر هاپر دو طرفه قرار میگیرد.

10 .اتاق اپراتور:

مقدار دقیق هر نوع مصالح، نحوه روند عملیات و کارکرد دستگاه هاف توسط این قسمت کنترل میشود.پلانت

رطوبت سنگ­دانه­ ها در بچینگ پلانت

آبی که در جام باقی می­ماند می­بایست به هنگام پیمانه کردن مجدد جبران شود. به عنوان مثال، اگر مقدار آب مورد نیاز برای شستن مجموعه قیف L 8 ( gal2) تعیین شده باشد، مقدار آب پیمانۀ برنامه‌ریزی شده در پلانت باید تا L 8 (gal 2) در هر پیمانه کاهش یابد. این مقدار آب ممکن است ناچیز به نظر برسد و شاید در عمل به عنوان یک عبارت نظری پنداشته شود. با این حال، نمی‌توان بیش از این بر اهمیت کنترل مقدار آب مصرفی که در تولید و بتن­ریزی بتن پرمقاومت استفاده می‌شود، تأکید نمود.

پیش از بچینگ بتن باید مقدار رطوبت سنگ­دانه­ ها تعیین شوند. یک تاریخچه از تعیین میزان رطوبت سنگ‌دانه باید توسط تولیدکننده بتن در کل مدت کار حفظ شده و در دسترس باشد. و حداقل تا دو سال پس از تکمیل پروژه و یا مطابق با خط مشی حفظ اسناد تولیدکننده، نگهداری شود.

شرایط آب و هوایی

اگر در شرایط آب و هوایی گرم از یخ استفاده می‌شود این ماده باید بر اساس جرم خود به عنوان قسمتی از آب مخلوط محسوب شود. در شرایط آب و هوایی سرد اگر از آب مخلوط گرم شده استفاده می‌شود برای ثبات حرارتی هر پیمانه می­بایست مقدار کافی آب با حرارت یکسان در دسترس باشد.

به هنگام بخاردهی سنگ­دانه‌ها، حرارت بتن باید به­دقّت بازرسی شود، به‌خصوص اگر زمان­بندی بین پیمانه­ ها متفاوت باشند. حداکثر درجه حرارت قابل قبول در زمان سرد بودن هوا به عواملی مانند: کاربرد بتن، اندازه عضو و شرایط محیط وابسته است. با این حال ‌در حالت‌ کلی، پیمانه‌هایی که در درجه حرارت بیش از ºC32 (ºF90) تولید می­شوند می­بایست مردود شوند.

اکثر افزودنی­ های شیمیایی زمانی که بعد از خیس شدن سیمان اضافه می­شوند به مدت چند ثانیه شدیداً واکنش می­دهند. اثربخشی به­تأخیر افتادن افزودن یک افزودنی، بسته به افزودنی و سیمان درگیر با سیستم، ‌به‌طور‌ قابل توجهی می­تواند متغیر باشد.

نفتالین و یا ملامین

مواد افزودنی متشکل از میعانات نفتالین و یا ملامین، وقتی که در پایان دورۀ آمیختن و بعد از همه عناصر تشکیل­ دهندۀ بتن اضافه شده و ‌به‌طور‌ کامل آمیخته شوند بیشترین تأثیرگذاری را داشته و سازگار‌ترین نتایج را ارائه می­دهند. پلیمرهای پلی کربوکسیلات نسل جدیدتر نسبت به زمان‌ اضافه شدن حساسیست کمتری دارند و اغلب می­توانند زودتر به مخلوط افزوده شوند. در غالب اوقات مواد افزودنی می‌بایست ‌به‌طور‌ جداگانه به مخلوط اضافه شوند و تا قبل از اینکه به پیمانه اضافه ­شوند هرگز نباید به‌صورت انفرادی با هم ترکیب شوند.

بارگیری مواد به داخل جام مخلوط کننده در یک پلانت پیمانه-خشک نسبت به پلانت اختلاط مرکزی فرآیند دارای فرآیند بحرانی­تری هستند. اکثر کامیون­های دارای جام، از تیغه‌هایی با الگوی پیچی شکل برخوردارند که پس از بارگیری، مواد را بر روی هم قرار می­دهند، این در حالی است که مواد ‌به‌طور هم‌زمان در امتداد محور طولی میکسر به سمت عقب و جلو گردش می‌کنند.

سیمانی خشک

اقدام به بارگیری سریع مواد سیمانی شرایطی را به‌وجود می­آورد که ممکن است مواد سیمانی با آب و یا ماسۀ فوق­ العاده مرطوب ترکیب شوند و به‌صورت گلوله‌های سیمانی خشک[2] در آید. وقتی مواد در جام­های احتلاط مرکزی با یکدیگر مخلوط می‌شوند، اجزاء ‌به‌طور‌ فیزیکی با تیغه‌های میکسر برخورد می‌کنند و از ایجاد گلوله‌های سیمانی خشک جلوگیری می‌شود.

به این ترتیب، توالی بارگیری در پلانت‌های اختلاط مرکزی ماهیت بحرانی کمتری دارد. مضاف بر این، یکنواختی تولید بتن در جام­های اختلاط مرکزی ‌به‌وسیلۀ تسمه بارگیری سنگ­دانه­ها، مواد سیمانی و آب افزایش می‌یابد. در صورتی که شیوه پیمانه ‌کردن صحیح باشد گلوله ‌شدن سیمان در پلانت‌های اختلاط مرکزی به­ندرت اتفاق می‌افتد. فارغ از روند بچینگ مورد استفاده، تحت هیچ شرایطی نباید افزودنی­ های حباب­زا در حین بارگیری با هیچ یک از افزودنی­ های دیگر ترکیب شوند. افزودنی حباب­زا را می‌توان به همراه آب اضافه نمود و یا در ماسه توزیع کرد.

سرمایه‌گذاری ارزشمند

خواه جام­ های ایستاده خواه جام ­های متصل به کامیون می­بایست ‌به‌طور‌ مستمر از لحاظ سلامتی تیغه و میزان توان بررسی شوند. دوربین امنیتی متصل به پایه تلسکوپی یک روش جایگزین و بسیار مطمئن‌ برای بازدید داخل جام است. همچنین، می‌توان با یک دوربین مدار بسته داخل جام را مشاهده کرد و در صورت نیاز، تصاویر را ثبت نمود. بسته به تقاضای بتن پرمقاومت در یک بازار ساختمانی، تهیه و تدارک اجزای مکمل پلانت بتن می­تواند به عنوان یک سرمایه‌گذاری ارزشمند محسوب شود. اگر مرکز تولید فقط دو سیلو مواد سیمانی داشته باشد می­بایست به نصب سومین سیلو توجه شود و این کار در شرایط مناسب صورت گیرد.

داشتن توانایی تولید بتن­های سه پارامتری، به تولیدکننده انعطاف‌پذیری بهتر و بیشتری می‌دهد و می­تواند عرضه انواع مختلف بتن را گسترش دهد. پلانت­ها قادر به توزین سنگ‌­دانه‌های درشت­دانۀ کوچکتر و یا ریزدانۀ بزرگتر نیستند، در حالیکه عرصۀ ساخت و ساز نیاز به سنگ‌دانه‌های درشت­دانۀ بزرگتر در جهت تولید بتن با مقاومت متعارف خواهد داشت و ممکن است پلانت­ها قادر به ارائه خدمات مؤثر در جهت تولید بتن پرمقاومت برای مشتریان خود نباشند.

روش آزمایش استاندارد

تطبیقات دوره‌ای برای ثبات عملکرد پلانت یک امر حیاتی و ضروری است. تطبیقات مجاز طرح اختلاط مورد تأیید می­بایست قبل از شروع کار شناسایی شده و بر اساس نتایج پیمانه‌های آزمایشی مورد قضاوت قرار بگیرند.

[1]. روش آزمایش استاندارد برای مقدار کل رطوبت قابل تبخیر سنگدانه ­ها از طریق خشک کردن.

[2] .Dry cement balls

جهت مشاوره رایگان با شماره 09107521060 تماس حاصل فرمایید

طبقه بندی بچینگ با توجه به روش اختلاط

2 نوع توزین وزنی و حجمی در بچینگ پلانت بکار گرفته میشود. همچنین به دو روش مختلف مواد اولیه با یکدیگر مخلوط میشوند.

بچینگ پلانت تر:

در این نوع بچینگ، مواد اولیه به همراه آب در میکسر مخلوط میشوند. بتن آماده تولیدی بسیار با کیفیت و همگن میباشد و سپس به محل پروژه جهت بتن ریزی منتقل میشوند.

بچینگ پلانت خشک:

در این نوع بچینگ پلانت، تمام مواد بدون آب با یکدیگر درون میکسر مخلوط میشوند. مواد خشک توسط تراکر میکسر به محل پروژه منتقل شده و در همین حین اختالط با آب صورت میگیرد.

طبقه بندی پلانت از لحاظ مدل

1 .بچینگ پلانت دراگالین

جزء اولین بچینگ پلانت ها میباشد که با نام بچینگ ستارهای نیز شناخته شده است. این نوع بچینگ پلانت به لودر و جرثقیل حمل مصالح نیاز ندارد و توسط شن کش و سیم بکسل، مصالح به داخل دستگاه منتقل میشوند. برای کنترل باسکول بچینگ پلانت دراگالین، نیاز به اپراتور اختصاصی میباشد. حجم بتن خروجی این بچینگ پلانت حداقل 40 مترمکعب و حداکثر 150 مترمکعب میباشد. نقطه قوت دیگر آن برخورداری از سیستم تخلیه هیدرولیکی و قابلیت افزودن مواد مایع در ساخت بتن میباشد. به همین منظور توانایی تولید بتن تر و بتن خشک را دارد.

2 .بچینگ پلانت فیدری

بچینگ پلانت فیدری به بچینگ پالنت الینربین نیز معروف است. نحوه کارکرد آن به این صورت است که، مصالح از طریق نوار

نقاله انتقال پیدا میکنند و مخازن توسط لئدرها پر میشوند. این فرایند توسط اتاق فرمان کنترل میشود و از این جهت که به اپراتور مچزا نیاز ندارد، مناسبتر میباشد. همچنین استفاده از آن در پروژههای عظیم جنبه اقتصادی دارد. حجم بتن خروجی این بچینگ پلانت در محدودهی 40 مترمکعب تا 180 مترمکعب میباشد.

3 .بچینگ پلانت پرتابل

این نوع بچینگ پلانت سیار میباشد و که بر روی شاسیای تعبیه شده است. کاربرد رایج آن استفاده در پروژه های روسازی میباشد. به این صورت که در مدت زمانی کوتاه به راحتی در محل قرا میگیرند و نیاز به تانکر کارگاهی را به جهت برخورداری از تانکر آب از بین میبرد. نکته مثبت دیگر این نوع بچینگ پالنت دارا بودن سیلوی 50 تنی میباشد که باعث عدم نیاز به سیلوی سیمان مجزا میشود. حجم بتن خروجی این بچینگ پلانت محدودتر از دو نوع قبلی میباشد و بازهی آن بین 40 و 90 مترمکعب میباشد.

مزایای و کاربرد استفاده از بچینگ

با استفاده از این ایستگاه تولید بتن، از توزین دقیق مواد اولیه و همچنین اجرای دقیق طرح اختلاط اطمینان حاصل میشود.

به دلیل این اندازه گیری های اصولی و دقیق در مصرف مصالح صرفه جویی میشود. با تولید حجم بالای بتن و انتقال مناسب آن به محل پروژه و یا تولید در همان محل زمان ساخت نیز کوتاه میشود. 

کاربردهای دیگر بچینگ پلانت علاوه بر تولید بتن معمولی، در جهت تولید بتن غلتکی و همچنین بتن روسازی، از بچینگ پلانت استفاده میشود. 

کاربرد این دو نوع بتن نیز در بتن ریزی های حجیم میباشد. بتن غلتکی به عنوان رویه بتنی در روسازی و یا سدسازی کاربرد دارد. همچنین بتن روسازی در جاده ها و بزرگراه ها مورد استفاده قرار میگیرد.

نکات طلایی و ایمنی و کاربردی در انتخاب بچینگ

برای انتخاب بچینگ پلانت مناسب پروژه، به حجم مورد نیاز و ظرفیت تولید بتن توسط بچینگ پلانت توجه شود. همچنین به محل قرارگیری بچینگ پلانت متحرک توجه شود و با توجه به محدودیتهای موجود، انتخاب نهایی صورت گیرد.تمام اجزا بچینگ پلانت از جمله نوع میکسر بررسی شود.

پیشنهادهای ایمنی مرتبط به بچینگ پلانت

1 .قرار گیری بچینگ پلانت در زمینی مستحکم که در صورت نیاز قبل از قرارگیری، زیرسازی مناسب، عملیات تحکیم و ایجادفنداسیون صورت گیرد.

2 .مسیر حمل مصالح توسط توری حصاری محافظت شود.

3 .پایه های اصلی بچینگ پلانت بر روی زمین مستحکم تعیبه شوند و قسمت های مختلف آن با جوشهایی با کیفیت محکم شوند.

4 .بچینگ پلانت به سیم ارت متصل باشد.

5 .برای جداسازی سیمان خشک شده از پوتک الستیکی استفاده شود.

6 .دستگاه الکتروموتور در مکانی مناسب و به دور از منبع آب قرار بگیرد.

7 .در حین کار میکسر، از باز نمودن در آن جدا خودداری شود.

8 .استفاده از لوازم ایمنی نظیر کاله، عینک، دستکش و کفش و لباس مخصوص الزامی میباشد.

توصیه های کاربردی در جهت افزایش طول عمر بچینگ پلانت

برای کارکرد همیشگی و مفید نوار نقاله روغن هیدرولیک آن هر چند مدت یکبار چک شود.

سیم کشی های بچینگ پلانت در بازه های کوتاه به دقت بررسی شود.

وضعیت الکتروموتور طبق برنامهی منظم بررسی شود و در صورت لزوم آچارکشی و گریسکاری صورت گیرد.در مناطق سردسیر برای جلوگیری از یخ زدگی مصالح از سیلوهای ویژه استفاده شود.روغن گیربکس تقریبا هر 40 روز یکبار تعویض شود.

سخن پایانی

به پایان رساندن هر پروژهای با سرعت بالا و همچنین با برخورداری از کیفیت مناسب در هر مرحله ای از ساخت، ملزم به استفاده اصولی از تکنولوژی های حاضر صنعت ساخت و ساز میباشد. با استفاده از بتن تولید شدهی بچینگ پلانت، اهداف اساسی سازندگان نظیر کیفیت مرغوب بتن، صرفه جویی در زمان و هزینه های پروژه محقق میشوند.

بچینگ پلانت دستگاهی است. که تمامی مواد تشکیل‌ دهنده بتن را با یکدیگر ترکیب کرده و بتن تولید شده را نسبت‌ به دیگر بتن‌های معمولی با مقاومت بهتری ایجاد می‌کند. برای تولید بتن نسبت ‌های مشخص سیمان.آب و سنگدانه باید با یکدیگر ترکیب شود. که این نسبت‌ها همان طرح اختلاط هستند. برای رسیدن به یک بتن پر مقاومت باید طرح اختلاط بتن از نظر دوام کافی و اسلامپ با نسبت‌های کاملاً مشخصی تعیین شود.

             *جهت مشاوره رایگان با شماره 09107521060 تماس حاصل فرمایید*

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

گزارش مشکل آگهی

آخرین مطالب

×

چگونه می توانیم به شما کمک کنیم؟

×