مشاوره تکنولوژی بتن و افزودنی های بتن

Table of Contents

مقدمه فرمول سنگ مصنوعی

فرمول سنگ مصنوعی و سنگ طبیعی یکی از مهمترین مصالح ساختمانی میباشد. با این حال، استفاده بیش از حد از این منابع منجر به کاهش شدید آن شده است که اثرات مخربی بر محیط زیست و تنوع زیستی دارد.

برای از بین بردن ظاهر خاکستری و کسل کننده سیمان. صنعت گران شروع به دستکاری مخلوط مالت با افزودن ذرات معدنی. و رنگدانه ها کردند و ماده ای شبیه به یک سنگ طبیعی خاص ایجاد کردند. این امر منجربه تولید ترکیبات نوآورانه‌ای به نام سنگ مصنوعی شده است.

جایگزینی این نوع سنگ با سنگ های طبیعی استخراج شده ی گران تر مانند سنگ مرمر. ماسه سنگ و سنگ آهک در زمانی که به صورت محلی در دسترس نبودند توسعه یافتند. فرمول سنگ های مصنوعی به دلیل ارزانی و سبکی و تنوع خوبی که دارند. روز به روز محبوبیت بیشتری مییابند. بنابراین دانستن فرمول سنگ مصنوعی برای ساخت آن برای مهندسان امری ضروری است. 

برای راه اندازی خط تولید سنگ مصنوعی، بعد از تهیه مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز، دانستن فرمول سنگ مصنوعی الزامی می‌باشد. فرمول سنگ مصنوعی، طرح اختلاط سنگ مصنوعی را مشخص می‌کند.

با توجه به منابع تجدید ناپذیر، افزایش جمعیت و افزایش روزافزون مصرف مواد خام و منابع انرژی منجر به کاهش ظرفیت زمین برای تهیه چنین موادی شده است. جایگزینی سنگ طبیعی با سنگ مصنوعی که دارای ویژگی های بهتری نیز میباشد، در حفظ منابع تجدید ناپذیر موثر است. شناخت فرمول سنگ مصنوعی اولین قدم در تولید این سنگ ارزشمند میباشد.

فرمول سنگ مصنوعی؟

فرمول سنگ مصنوعی یکی از اجزای بسیار مهم در صنعت ساختمان سازی است .که از آن در بخش های مختلف مثل دیوار پوشها. کف پوشها، نمای پنجره، اطراف شومینه و غیره استفاده میشود. اما یکی از سوالاتی که زیاد مطرح میشود. این است که فرمول سنگ مصنوعی چیست؟ به عبارت دیگر.، دستور العمل تولید سنگ مصنوعی چیست و چگونه اجرا میشود؟ در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد. 

به طور کلی برای ساخت مالت به حجم میکسر و حجم مورد نظر تولید محصول توجه میشود. به عنوان مثال، در هر میکسر معمولا ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم مالت را میتوان عمل آورد.
نکته بعدی توجه به نسبت ماسه به سیمان میباشد. برای محصولات کفپوش این نسبت بین ۱ به ۵٫۲ تا ۱ به ۳ میباشد. به عنوان مثال برای تولید ۱۰۰ کیلوگرم مالت. با نسبت ماسه به سیمان ۱ به ۳ ،۷۵ کیلوگرم ماسه، ۲۵ کیلوگرم سیمان مورد نیاز است.
طبق مقاومت مورد نظر نسبت آب به سیمان در نظر گرفته میشود. طبق درصد رنگدانه مصرفی که درصدی برحسب وزن سیمان میباشد. مقدار رنگدانه حساب میشود. همچنین به همین صورت مقدار رزین سنگ مصنوعی طبق درصدی از وزن سیمان حاصل میشود.
توجه شود که مقدار رنگدانه از سیمان و مقدار رزین از آب اختالط کم شود. برای نمونه در ادامه مقادیر حدودی مواد اولیه برای فرمول سنگ مصنوعی در. حجم مشخصی اشاره میشود.

سنگ مصنوعی براق با ضخامت۲ سانتی متر در هر ۴ مترمربع

۱٫ ۱۰۰Kgماسه.

۲٫ ۵۰Kg سیمان.

۳ .رزین سنگ مصنوعی ۵۰۰gr.

4 .رنگدانه با توجه به نوع سیمان و مقدار سیمان مصرفی.

۵ .مقدار آب با توجه به نسبت آب به سیمان مورد نظر و همچنین کم کردن مقدار رزین از آن حاصل میشود.

 

کفپوش با ضخامت ۲ سانتی متر در هر ۵ متر مربع

۱٫ ۱۲۰ Kg ماسه .

۲٫ ۶۰Kg سیمان.

۳ .رزین سنگ مصنوعی ۶۵۰gr.

4 .رنگدانه با توجه به نوع سیمان و مقدار سیمان مصرفی.

۵ .مقدار آب با توجه به نسبت آب به سیمان مورد نظر و همچنین کم کردن مقدار رزین از آن حاصل میشود.

 

بیشتر بخوانید - ساخت سنگ مصنوعی

ساخت سنگ مصنوعی قبل‌ از آن‌که به سراغ سنگ مصنوعی برویم باید ابتدا این محصول برای شما عزیزان توضیح دهیم. سنگ مصنوعی ترکیب مجدد سنگ‌های طبیعی و مواد پلیمری و افزودنی‌های دیگر مانند. سیمان و رزین سنگ مصنوعی است. این سنگ از سنگ طبیعی وزن کمتری داشته و درنتیجه نصب سریع‌تری دارد. اما در مقابل شرایط. محیطی مقاوم‌تر از سنگ طبیعی بوده و می‌توان آن را در هر نوع آب‌وهوایی نصب و استفاده از ترکیبات استفاده‌شده. در این سنگ تماماً کیفیتی بر ملاحظات محیطی انسانی داشته و برای آنکه رنگ ثابتی داشته باشد. مأمون از رنگدانه‌های اکسید آهن وینگو در آن استفاده کرده تا زنگ نزدند.

۱. مصالح خشک، ماسه و سیمان را درون میکسر سنگ مصنوعی با یکدیگر مخلوط کرده.

۲. رنگدانه را به مصالح خشک اضافه نموده و همچنان مخلوط کرده.

۳. رزین سنگ مصنوعی با آب ترکیب نموده و به مواد مخلوط اضافه کرده.

زمان مناسب اختلاط این مواد ۱۰ دقیقه می‌باشد، از هم زدن بیشتر مواد خودداری شود. ملات مورد نظر باید قوام خوبی داشته باشد و خیلی روان نباشد.

به طور کلی ساخت سنگ مصنوعی یا اصطلاحا سنگ ریخته گری از ماسه و سنگهای خرد شده، سیمان و یا رزینهای گوناگون ساخته میشود. با استفاده از رنگدانه های پودری و رگه های رنگی میتوان بافت سطحی خاصی را در سنگهای مصنوعی بوجود آورد.

نمونه فیلم فرمول سنگ مصنوعی

مراحل تولید فرمول سنگ مصنوعی:

سیستم تولید سنگ مصنوعی دارای تکنولوژي انحصاري مي‌باشد . که فشرده‌سازی تحت شرایط خلاء و ایجاد فشار و لرزش است که این امکان را می‌دهد تا با ترکیبات خشك مواد مخلوط شده شکل گرفته و به سنگ ترکیبی با کیفیت بسیار بالایی تبدیل شود، سنگ مصنوعی می‌تواند مستقیما به اسلب‌هایی با ابعاد و ضخامت‌هاي متفاوت تبدیل شود و یا به بلوك‌هايي با مکعب‌هایی مختلف که بعدا بریده شده و به ضخامت‌هاي متفاوت درآید.

مرحله اول

• ساخت قالب

• آماده نمودن مواد، میکس نمودن مواد، فرآیند ویبره و پرس، خشک کردن.

مرحله دوم

• برش دادن بلوک

• برش و اماده‌سازی نمونه با توجه به تقاضای بازار

مرحله سوم

• پرداخت و صاب دادن

• فرآیند صاب دادن و ابزار کاری با توجه به نیاز موجود.

شناخت صحیح مقاومت مصالح ساختمانی و کنترل کیفیت آن به هنگام تولید به‌عنوان مسئله مهم و کاربردی می‌توان تلقی نمود، از بکارگیری روش‌های متعدد و مقایسه آن‌ها می‌تواند دقت ارزیابی را بهبود بخشد. 

در این مقاله دو روش تولید سنگ مصنوعی پیشنهاد شده که به شرح زیر است:

۱- پایه سیمان

فرمول سنگ مصنوعی روش‌های مختلفی را با ترکیبات گوناگون شامل می‌گردد. روش پایه سیمانی در واقع برگرفته از روش ساخت سمت پلاست می‌باشد. که آمیخته‌ای از مواد طبیعی و شیمیایی بوده و با استفاده از تغییر در بافت مولکولی سیمان به پلیمریزاسیون تبدیل می‌شود. در پلیمریزاسیون می‌توان شکست پیوند رنگ‌های نامحلول را به وجود آورد و با بهره‌گیری از روش‌های خاص، طرح‌هاي طبيعي متنوعی را ساخت. با انجام این فرایند شیمیایی محصول نهایی کیفیت دو برابر سنگ طبیعی خواهد داشت. پس از مرحله ویبره‌کردن قالب‌های محتوایی سنگ مصنوعی را به داخل کوره یا گرم خانه به مدت ۲۴ ساعت انتقال می‌دهیم. تا خوب خشک شود، پس از مرحله خشک شدن سنگ را از قالب جدا می‌نماییم. حال می‌توان فرمول سنگ مصنوعی تولید شده را بسته‌بندی نموده و روانه بازار نمود. به سبب شکل‌پذیری و تنوع طرح‌هایی را می‌توان با روش پایه سیمانی ایجاد کرد. سمت پلاست را می‌توان در طیف محصولات گوناگون تولید و عرضه نمود.

۲-پایه رزین:

فرمول سنگ مصنوعی پایه رزینی گونه دیگر از سنگ مصنوعی بوده و حاصل فرآیند شیمیایی می‌باشد. که در آن رزین پلیستر غیراشباع نقش مهمی ایفا می‌کند. در گام نخست تولید سنگ مصنوعی به شیوه پایه رزینی، سنگدانه‌های کوارتزی یا مرمریتی. را در دستگاه میکسر ریخته سپس رزین پلیماستر غیراشباع با اپوکسی را به آن اضافه می‌نمایند. پس از چند دقیقه مخلوط نمودن رنگ را به آرامی به آن اضافه می‌کنند. در گام بعدی مواد ترکیب شده را داخل قالب می‌ریزیم و ویبره می‌نماییم. سپس مواد را تحت فشار پرس می‌نماییم. پس از سخت شدن سنگ در گام بعدی بلوک خام را به مدت ۱۰ ساعت در کوره قرار خواهند داد. در مرحله آخر فرمول سنگ مصنوعی تولید شده را از قالب جدا کرده و ساب و پولیش می‌دهند. سپس در ابعاد دلخواه آن را برش داده و به بازار مصرف ارسال می‌نمایند.

بیشتر بخوانید - قیمت بتن

با افزایش روز افزون جمعیت، نیاز به ساخت و ساز به طور چشم‌گیری افزایش یافته ‌است. همین امر سبب اهمیت سرعت اجرای پروژه می‌باشد. یکی از اصلی‌ترین راه‌های افزایش سرعت ساخت، استفاده از بتن آماده است.

بتن که اصلی‌ترین پایه ساخت و ساز می‌باشد به دو صورت کارگاهی و آماده در دسترس است. بتن آماده شکل سیال بتن است که در کامیون‌های همزن به محل‌های ساخت و ساز تحویل داده می‌شود و به شکل دلخواه ریخته می‌شود.

استفاده همه جانبه از قیمت بتن آماده به عنوان مصالح ساختمانی عمدتاً به دلیل دو مزیت است، ارزان بودن آن و همچنین تنوع زیادی که در طراحی و عملکرد آن وجود دارد، زیرا به شکل سیال می‌توان آن را در قالب‌هایی با هر شکلی ریخت. همچنین علت افزایش تقاضا برای بتن آماده، صرفه‌جویی در تهیه میکسرهای بتن تخصصی می‌باشد.

برای شروع هر پروژه ساختمانی برآورد هزینه مصالح قدم نخست می‌باشد. دانستن نحوه برآورد قیمت بتن آماده به عنوان ماده مهم و اولیه ساخت و ساز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

فرمول سنگ مصنوعی

ارائه ی فرمول سنگ مصنوعی

۱ .فرمول سنگ مصنوعی مرمر پرورشی

این نوع سنگ به دلیل استفاده از فیلر زیاد در فرمول سنگ مصنوعی خود، قابلیت عبور نور را ندارد. اجزای این محصول عبارتند از: مواد معدنی، رزینهای پلیمری، پودر رنگی. این سنگ زیبا در ساخت کابیت، اوپن، سینک ظرفشویی و سرویس بهداشتی بکار گرفته میشود.

۲ .فرمول سنگ مصنوعی سالید سورفیس

این نوع سنگ قابلیت عبور نور را دارد، همچنین در برابر اسیدها مقاوم است. ویژگی منحصر به فرد آن قابلیت شکل پذیری مناسبش میباشد.

فرمول سنگ مصنوعی این نوع سنگ عبارت است از: مواد معدنی بوکسیت، رزین پلی استر و پلی متیل متا اکریالت، پیگمنت های مختلف. همچنین میتوان در فرمول سنگ مصنوعی آن از ذرات سنگ مرمر نیز استفاده نمود.

سنگ سالید سورفیس نیز مانند سنگ مرمر پرورشی در نمای داخلی ساختمان به عنوان، کابینت، اوپن و سینک ظرفشویی و روشویی کارایی دارد.

۳ .فرمول سنگ مصنوعی نانو سمنت پالست

اجزای تشکیل دهنده این نوع سنگ عبارتند از: ترکیب سنگدانه سبک طبیعی و یا مصنوعی، مواد پلیمری، موادنانوو پیگمنت های رنگی است.در فرمول سنگ مصنوعی این نوع سنگ میتوان از آگرگات سنگ ضایعاتی نیز استفاده نمود. چنین سنگ چشم نوازی در نماهای دکوراتیو و آنتیک، سنگ‌های پله و زیر پله، ستون و نرده سنگی کاربرد دارند. فرمولاسیون این سنگها به گونهای میباشد که برای استفاده در محیطهای دائما مرطوب مانند استخر و حمام مناسب نیست و پدیده شوره زدگی روی سطح آن اتفاق میافتد. در چنین محیط هایی بکار گیری سرامیک به علت برخورداری از لعاب ضد آب مناسب است.

۴ .فرمول سنگ مصنوعی کوارتز

فرمول سنگ مصنوعی این سنگ متشکل است از: مواد معدنی خاص نظیر سنگدانه های کوارتز، مواد پلیمری، رنگدانه های متنوع که این مواد تحت پرس و ویبره خاصی حاصل میشوند. ماده اصلی تشکیل دهنده این سنگ سیلیسیم دیاکسید میباشد.

فرمول سنگ مصنوعی کوارتز منجر به ایجاد سنگی با مقاومت خمشی بالا، جذب آب بسیار پایین، مقاومت بسیار خوب در برابر حمله ی اسیدها و بازها میشود. همچنین سطح این سنگ به خوبی ساب شده و ضد خش میباشد.

این نوع سنگ به عنوان سنگ کف آسانسور وکفپوش در مراکز خرید، مراکز اداری حتی در فرودگاهها نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

۵ .فرمول سنگ مصنوعی موزاییک

موزاییک پلیمری ترکیبی از بتن با مواد پلیمری میباشد. میتوان گفت این نوع سنگ، سنگی خود متراکم است. فرمول سنگ مصنوعی آن از ماسه، آب، سیمان، رزین که نقش روانکننده پلیمری را ایفا میکند و همچنین رنگدانه های شیمیایی که رنگ های مختلفی نظیر: سفید، مشکی، قهوهای، قرمز و زرد را شامل میشوند، تشکیل شده است.

به دلیل وزن سبک، مقاومت در برابر یخ زدگی و قابلیت شست و شو همچنین قابلیت خود پاک شوندگی این محصول در زیبا سازی پیاده‌رو‌ها، معابر پارک‌ها، سنگ فرش کردن مکانهای عبور و مرور بخصوص در مناطق سردسیر مورد استفاده قرار میگیرد.

۶٫فرمول سنگ مصنوعی اونیکس

فرمول سنگ مصنوعی این نوع سنگ متشکل از کانی کالسدونی، مواد پلیمری با رنگهای رگهای موازی سفید و مشکی است. البته رنگدانه استفاده شده در این سنگ رنگهای مختلفی نیز دارد ولی در بازار نوع سیاه یکدست آن محبوبیت بیشتری دارد. این سنگ قابلیت نور پردازی دارد. به همین علت به عنوان پارتیشن، کفپوش و دیوارپوش بکار میرود.

۷ .فرمول سنگ مصنوعی ماربل شیتهای پی وی سی

ماربل شیتهای پی وی سی نیز نوعی سنگ مصنوعی محسوب میشوند. چرا که هیچ اثری از سنگ و حتی سیمان در آنها دیده نمیشود. این محصول از ورقه‌هایی از جنس pvc هستند که بر روی دیوار و یا الیهای از ام دی اف یا چوب قرار میگیرند و هم مانند سنگ به نظر میآیند. فرمول سنگ مصنوعی این نوع محصول عبارت است از: ۳۰ درصد پودر سنگ، ۷۰ درصد پیویسی.

ویژگی خاص این سنگها بدون درز بودن آنها میباشد. همچنین طبق فرمول سنگ مصنوعی آن تا دمای ۸۰ درجه سانتیگراد مقاوم بوده و دیر سوز میباشد. این سنگ در دیوار پوشهای یک تکه و بدون درز، زیبا سازی سقف کاذب و حتی ایجاد ستون های دکوراتیو مورد استفاده قرار میگیرد.

۸ .فرمول سنگ مصنوعی تراورتن

فرمولاسیون این سنگ به گونه ای است که بسیار شبیه به تراورتن طبیعی میباشد. به دلیل استفاده از رنگدانه های سفید در فرمول سنگ مصنوعی این محصول، از رنگ روشن زیبایی برخوردار است. تنوع در رگههای سنگ مصنوعی و متغییر بودن رگه ها موجب طبیعی نشان داده شدن این سنگ شده است. به دلیل صیقل پذیر بودن، مقاومت زیاد در برابر عوامل جوی سنگ مناسبی برای نمای ساختمان میباشد.

بیشتر بخوانید - قیمت شن و ماسه

سنگدانه ها یکی از اجزای اصلی ساخت بتن و ملات های مورد استفاده در صنعت ساختمان محسوب می شود . سنگدانه های ریز و درشت معمولا % ۶۰ تا %۷۵ حجم بتن ( %۷۰ تا %۸۵ جرم بتن) را تشکیل می دهندو به شدت بر روی خصوصیات بتن تازه و سخت شده ،خصوصیات مخلوط و صرفه اقتصادی تاثیر گذار است. سنگدانه ریز معمولا از ماسه طبیعی یا سنگ شکسته تشکیل می شوند و اندازه اکثر ذرات آن ها کمتر از ۵ میلی متر است . سنگدانه درشت از ترکیب شن یا سنگ شکسته یا یکی از آن ها تشکیل شده اند و اندازه ذرات آن ها عمدتا از ۵ میلی متر بیشتر بوده و معمولا بین ۱۰ میلی متر تا ۴۰ میلی متر است . شن های موجود در بازار را عمدتا به دو نوع نخودی و بادامی می شناسند . شن و ماسه طبیعی معمولا از معدن ، رودخانه ، دریاچه یا بستر دریا حفاری یا لایروبی می شود . سنگدانه ها معمولا در محل معدن یا کارخانه شسته و دانه بندی می شود و تفاوت آن ها بیشتر در نوع ، کیفیت ، تمیزی ،دانه بندی ، مقدار رطوبت و دیگر خصوصیات سنگدانه است .

مرجع رسمی اعلام قیمت شن و ماسه سازمان صنعت ،معدن و تجارت است که هر ساله قیمت پایه شن و ماسه را به صورت رسمی اعلام می کند. همچنی استاندارد مورد استناد در شناخت و دانه بندی مناسب مصالح سنگی استاندارد ملی ایران به شماره ۳۰۲ << سنگدانه های بتن- ویژگی ها >> می باشد.

در این مقاله ابتدا بعضی از اصطلاحات رایج در هنگام اعلام قیمت شن و ماسه تعریف می شود . سپس به بیان تفاوت سنگدانه های معادن مختلف که در قیمت شن و ماسه آن تاثیر گذار است خواهیم پرداخت .

برای اطلاع از قیمت کلیک کنید : قیمت شن و ماسه 

رزین سنگ مصنوعی

بیشتر بخوانید - رزین سنگ مصنوعی چیست ؟

رزین سنگ مصنوعی همانطور که گفته شد در این مقاله قصد معرفی رزین سنگ مصنوعی ، سمنت پلاست و نانو پلیمری آنتیک را داریم. اما شاید برای شما سوال باشد که رزین آلفا دقیقا چیست و چه کاربرد هایی دارد؟
در پاسخ به این سوال باید اشاره کنیم که زرین آلفا از خانواده رزین های اپوکسی می باشند. ساختمان شیمیایی این رزین طوری است که آنها را در مقابل مواد شیمیایی مقاوم می کـند. رزین های آلفا چسبندگی بسیار خوبی به طیف وسیعی از مواد دارند. همچنین ابعاد قالب خود را به خوبی حفظ می کنند.
این مواد پس از پخت استحکام و مقاومت خوبی در مقـــابل سایش از خود نشان می دهند. همچنین از جمله رزین های نادری هستند. که قادرند در حرارت های بالا مقاومت خوبی نشان دهند.قیمت رزین سنگ مصنوعی ، رزین های آلفا در کاربرد های مختلفی استفاده می شوند.
رزین سنگ مصنوعی عملی مشابه با روان کننده های بتن دارد. هنگام یکه سیمان به آب اضافه میشود به دلیل چسبندگی سیمان، کلوخه شدن مواد بوجودمی آید. برای رفع این مشکل رزین اضافه میشود. که با ایجاد بار الکتریکی بر روی ذرات باعث ایجاد دافع های بین ذرات میشود که در نتیجه از کلوخگی جلوگیری میشود. و اسلامپ نمونه ها را افزایش میدهد که موجب شکل پذیری راحت در هنگام قالب گیری میشود.

فرمول سنگ مصنوعی

اهمیت فرمول سنگ مصنوعی

از دلایل مهمی که باید از سنگ مصنوعی اطلاعات داشته باشید. این است که درهزینه ها و استفاده از مواد مختلف صرفه جویی شود. به عنوان مثال اگر شما ندانید که به ازای هر مقدار سیمان چقدر آب باید مصرف شود. ممکن است که علاوه بر تولید سنگ مصنوعی نامرغوب. هزینه های بیشتری را نیز متقبل شوید.

فرمول صحیح تولید سنگ مصنوعی

اولین نکته ای که باید در فرمول سنگ مصنوعی بدانید. این است که به ازای هر ۱۱۰ کیلوگرم آب، ۱۰ کیلو آب باید اضافه شود.

برای رسیدن به فرمول سنگ مصنوعی در ابتدا حجم مورد نظر را برآورد کرده و آن حجم را با گنجایش میکسر، گنجایش و تعداد قالب‌ها مقایسه‌ کرده تا در انتها به حجمی که در هر بار اختلاط در میکسر نیاز است، رسید. معمولا گنجایش میکسرها حداکثر ۳۰۰ کیلوگرم می‌باشند.

حال به نسبت حجم کل سنگ مصنوعی، نسبت آب به سیمان مورد نظر و با توجه به اطلاعاتی که بر روی بسته‌های رزین سنگ مصنوعی و رنگدانه‌ها موجود می‌باشد، فرمول سنگ مصنوعی تهیه می‌شود.

به عنوان مثال برای تهیه ۱ متر مربع سنگ مصنوعی  به ۲۴ کیلوگرم ماسه، ۱۲ کیلوگرم سیمان، ۱۳۰ گرم رزین نیاز می‌باشد. همچنین مقدار آب با توجه به نسبت آب به سیمان و مقدار رنگدانه با توجه به اطلاعات روی بسته‌بندی آن در نظر گرفته می‌شود.

 

برخی از سنگ‌های مصنوعی فقط با رزین و بدون استفاده از سیمان ساخته می‌شوند که به آن سنگ مصنوعی بر پایه رزینی گفته می‌شود. در این نوع سنگ فقط فرایند پلیمریزاسیون صورت می‌گیرد.

فرمول سنگ مصنوعی به صورت زیر است:

۱- در مرحله اول ابتدا مواد ماسه و سیمان را به درون میکسر میریزیم تا با هم ترکیب شوند. در ادامه رنگدانه مورد نظر را به آن اضافه کرده و در انتها رنگدانه رزین رو نیز به آن اضافه میکنیم.

 

۲- در گام بعدی آب رو به صورت آهسته به آن اضافه کرده که به شکل خمیری درآید. به صورت کلی هدف این است که ملات از آن شکل آبکی خود خارج شود.

 

۳- این مخلوط باید در مدت زمان ۱۰ دقیقه به خوبی ترکیب شده تا آماده قالب گیری شود.

 

۴- درادامه مخلوط را داخل دمپر ریخته و آن را به کنار میز ویبره انتقال میدهیم.

 

۵- این ملات باید در مدت زمان حدود بیست دقیقه قالب گیری شود. چون ممکن است که خاصیت خود را از دست دهد.

 

۶- در گام آخر باید دقت داشته باشید که ملات آماده شده رو درون پالت چوبی قرار دهید. هدف از انجام این کار این است که هوا به مدت یک روز به ملات نرسد. چون حالت خود را از دست خواهد داد. نکات مهم در  سنگ مصنوعی زمان ویبره سنگ مصنوعی باید حداکثر بین. ۱۳ تا ۱۴ ثانیه باشد. چون اگر این زمان بیشتر شود، آب  و سیمان از ملات جدا شده و ملات خاصیت خود را از دست میدهد.

 

در میزان استفاده از آب، به نسبتی که بالاتر گفته شد. دقت کنید. چون در غیر این صورت، مشکلی که در قسمت قبل گفته شد. رخ خواهد داد. به عنوان مثال اگر شما مقدار آب را ۵۰ % بیشتر به ملات اضافه کنید. ممکن است مقاومت ملات به میزان ۱۵ % کاهش یابد.

 

هنگام تولید سنگ مصنوعی در فصل های سرد سال. باید خیلی مراقب باشید. چون احتمال چشبیدن ملات به قالب سنگ مصنوعی وجود دارد.

بیشتر بخوانید - بچینگ پلانت

بچینگ ، دستگاه تولید بتن میباشد. در کارخانه ها، بچینگ پلانت برای تولید حجم زیاد بتن استفاده میشود. در این دستگاه مواد اولیه طبق طرح اختلاط مورد نظر وزن میشوند و فرایند اختلاط با دستگاه های مناسب این کار، صورت میگیرد.

به¬ جز در مواردی که مشخصات فنی ویژه¬ای وجود داشته باشد، بتن باید طبق مفاد ASTM C 94 و یا مشخصات استاندارد مشابه¬ مخلوط بتن آماده، تولید شود. تاسیسات تولید و تجهیزات حمل و نقل مورد استفاده برای بتن با مقاومت بالا باید مورد تایید الزامات انجمن ملّی بتن آماده و یا استاندارد های مشابه باشند. در تولید بتن با مقاومت بالا، بچینگ پلانت‌ دارای جام ”مرکزی“ ایستاده نسبت به تجهیزات ”انتقال-آمیختن“ که مواد را به داخل جام متصل به کامیونی هدایت می-کنند و تمام عملیات مخلوط کردن در آنها انجام می¬شود، دارای ارجحیت هستند


فرمول سنگ مصنوعی

اجزای تشکیل دهنده فرمول سنگ مصنوعی

ماسه ها در حالت کلی به دو حالت طبیعی و مصنوعی دسته بندی میشوند. همچنین میتوان آنها را از لحاظ شکل ظاهری به ماسه گردگوشه. ماسه شکسته (گوشه دار). شبه گرد و مخلوط تقسیم نمود. تقسیم بندی دیگری براساس ترکیبات شیمیایی آنها نیز وجود دارند که عبارتند از.: ماسه سیلیسی، ماسه شاموتی، ماسه زیرکونیوم، ماسه کرومیتی، ماسه اولوینی.  فرمول سنگ مصنوعی پیشنهاد میشود. از ماسه رودخانه ای استفاده شود که گردگوشه است و همچنین شسته شده است و در نتیجه عدم وجود خاک درون آن چسبندگی آن را با سیمان افزایش میدهد.

۲ .سیمان

سیمان در استاندارد ASTM به ۵ تیپ طبقه تقسیم میشود، که عبارتاند از:

تیپ ۱ .سیمان پرتلند معمولی

این نوع سیمان پرمصرف ترین نوع سیمان میباشد. بیشتر در مصارف عمومی و در مناطق معتدل استفاده میشود. به طور کلی این سیمان در همه موارد جز در موارد خاص مانند.: حمله سولفات ها ، حرارت زایی کم یا زیاد ، مقاومت زودرس مورد استفاده قرار میگیرد.

تیپ ۲ .سیمان پرتلند اصالح شده

این نوع سیمان برای جلوگیری از حمله ی سولفات ها استفاده میشود. این نوع سیمان در برابر خاک های سولفاته و خاک های شور نسبت به سیمان. نوع ۱ مقاومت بیشتری دارد. این سیمان نسبت به سیمان پرتلند نوع ۱ کندگیرتر است.

تیپ ۳ .سیمان پرتلند زود سخت شونده

این نوع سیمان همانطور که از نامش پیداست، مقاومت زودرسی دارد. معمولا در مواردی که قالب ها باید زودتر از موعد باز شود استفاده میشود. مقاومت سه روزه این نوع سیمان برابر مقاومت ۷ روزه سیمان پرتلند نوع ۱ است.

تیپ ۴ .سیمان پرتلند با حرارت کم

این نوع سیمان در کارهایی که حرارت تولید شده باید حداقل باشد. استفاده میشود. افزایش مقاومت این سیمان نسبت به سیمان نوع ۱ کند تر است. با این حال مقاومت نهایی آن با مقاومت نهایی سیمان نوع ۱ برابر است از این نوع سیمان برای بتن ریزی در هوای گرم استفاده می شود.

 

تیپ ۵ .سیمان پرتلند ضد سولفات

این نوع سیمان در موقعیت هایی که حمله شدید سولفات ها وجود دارد، استفاده میشود. روند افزایش مقاومت این سیمان کمتر از سیمان نوع ۱ میباشد. به طوری که مقاومت ۴۲ روزه آن ۵ برابر مقاومت ۲۸ روزه سیمان پرتلند نوع ۱ میباشد.تفاوت این سیمان ها در مقدار مواد اولیه و درجه حرارت کوره در هنگام تولید آنها میباشد. پیشنهاد میشود از سیمان تیپ۲استفاده شود.

 

 ادامه تیپ ۵

همچنین سیمان سفید نیز در فرمول سنگ مصنوعی استفاده میشود. که این نوع سیمان به علت برخورداری از خاک رسی که میزان سولفات آهن و منیزیم. آن از ۸ درصد کمتر است رنگ روشنی دارد. زیرا این دو عامل اصلی رنگ تیره سیمان هستند. و برای جبران کاهش مقدار سولفات آهن و منیزیم مقداری نشادر به سیمان اضافه میشود. با انتخاب سوخت کوره به نحوهی که دوده تولید نکند نیز در روشنی این نوع سیمان تاثیرگذار میباشد.

۳ .رنگدانه

رنگدانه هایی که در تولید فرمول سنگ مصنوعی استفاده می شود. معمولا از نوع معدنی طبیعی هستند. این نوع رنگدانهها از خانواده اکسید آهن هستند. چند نوع آن عبارتند از.: گل اخرا، اخرای زرد، گل ماشی (خاک سرخ)، اکسیدهای آهن زرد. قرمز و سیاه. این ماده با توجه به کاربرد سنگ مصنوعی مورد نظر و سلیقه افراد انتخاب میشود.

۴ .رزین

رزین سنگ مصنوعی رزین، هنگامیکه سیمان به آب اضافه میشود. به دلیل چسبندگی سیمان، کلوخه شدن مواد بوجود می آید. برای رفع این مشکل رزین سنگ مصنوعی اضافه میشود. همچنین به تاثیرات مثبت دیگری نظیر: کاهش تخلخل نمونه. کاهش مقدار آب در طرح اختلاط، جداسازی راحت نمونه از قالب میتوان اشاره کرد. استفاده از فرمول سنگ های مصنوعی با کاهش تخلخل و کاهش آب طرح اختلاط موجب افزایش مقاومت سنگ مصنوعی میشود.

۵ .آب

آب مورد استفاده باید کمترین امالح را دارا باشد. آب مقطر به دلیل عمل تقطیر ناخالصی ندارد. و به علت عدم وجود مواد محلول، خاصیت خورندگی ندارد در نتیجه مناسب میباشد.

مواد تشکیل‌دهنده فرمول سنگ مصنوعی

به‌طور معمول در ایران بتن سنگ مصنوعی از مواد طبیعی و شیمیایی مختلفی تشکیل شده و حضور هر یک در ترکیبات آن‌ها ضروری می‌باشد. مواد تشکیل‌دهنده سنگ مصنوعی به شرح زیر می‌باشد:

۱-مواد معدنی سنگ مصنوعی – فرمول

موادمعدني زمینه باید دارای مشخصات به‌خصوصی باشند از جمله اینکه دارای وزن پایین و مقاومت بالا در برابر دما و فشار را از خود نشان دهند. مواد مذکور امکان دارد آهكي بوده به مانند مرمر، مرمریت، و دیگر سنگ‌هاي آهكي باشند و یا سیلیکاته چون: گرانیت، بازالت، کوارتز، سیلیس و غیره باشند. مواد معدني زمینه معمولا به شکل دانه‌هاي ماسه در اندازه‌هاي ۵ میلی‌متر و حتی ریزتر به‌کار برده می‌شوند.

۲–مینرال‌ها و مواد پرکننده در فرمول سنگ 

کانی‌های پرکننده اگر با رزین مخلوط شوند، چسب‌های پایه رزینی را تشکیل می‌دهند.کاني‌هاي پرکننده مواد معدنی و سنگی کاملا خرد شده با جنس‌های متفاوت می‌باشند. این مواد می‌توانند مانند ماده معدنی زمینه به‌طور وسیعی در ترکیب مواد خام بکار پودر سیلیس، قطعات فلزي، پودر شیشه، آیینه و غیره باشند.

۳- چسباندها در فرمول سنگ مصنوعی 

چسباننده‌ها دو نوع‌اند یا اشباع‌اند یا غیراشباع، رایج‌ترین چسب ارگانیکي که مورد استفاده قرار مي‌گيرد رزین پلیمری غیراشباع با فرمول سنگ بسیار مناسب براي توليد محصولات سنگ مصنوعی است و آن چه به‌طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. رزین آمده – پلی استر غیراشباع ” اورتوفتالیک” با حداقل واکنش مي‌باشد. 

رزین‌های پلی‌استري به دو گروه اصلی تقسیم می‌شوند:

 

۱) پلي‌استرهاي اشباع، که پلیمرهای آلیفاتیک یا آروماتیک می‌باشند و داراي گروه‌هاي انتهائي هیدروکسیل یا کربوکسیل هستند.

 

۲) پلی‌استرهاي غیراشباع، که کارائی مشابه داشته اما شامل باندها و پیوندهای غیراشباع می‌باشند.

 

رزین پلیمری غیراشباع ، دارای ترکیبات ساختاري رزینی هستند که همراه با پرکننده‌ها برای چسباندن دانه‌ها به‌کار مي‌روند مانند اتومبیل‌سازي و علوم وابسته به ساختمان‌ها و صنایع ترکیبی. در تکنولوژي سنگ‌های مصنوعی به منظور تولید بلوك‌ها این اجازه داده مي‌شود تا هم از چسب‌هاي ارگانیك و رزین‌های ساختاري و هم از چسباننده‌هاي غیرارگانیك (سیمان پرتلند) بدون هیچ تغييري در پلان تولید و استفاده شود البته هر چسباننده ویژگی‌های خاص خود را به محصول خواهد داد.

بیشتر بخوانید - الیاف پ پ

الیاف پ ‌پ نوعی ماده پلیمری با وزن سبک، استحکام بالا و مقاومت در برابر خوردگی است. مقاومت در برابر ترک بتن را می توان با افزودن الیاف پ پ بهبود بخشید. PPF می تواند نفوذ آب یا یون های مضر در بتن را مسدود کند و درنتیجه دوام بتن به طور قابل توجهی افزایش می یابد. در این مقاله تأثیر الیاف را بر دوام بتن، از جمله انقباض خشک شدن، خزش، جذب آب، مقاومت در برابر نفوذپذیری، مقاومت در برابر نفوذ یون کلرید، مقاومت در برابر خوردگی سولفات، مقاومت در برابر چرخه یخ-ذوب، مقاومت در برابر کربناتاسیون و مقاومت در برابر آتش بتن را به خوبی توضیح داده تا بتوانید بهتر با این ماده آشنا شوید.

الیاف پلی پروپیلن که به عنوان الیاف پ پ نیز شناخته می شوند، الیافی سبک میباشند. این الیاف نوعی ماده افزودنی بتن هستند که تاثیرات مثبت قابل توجهی در ساختار بتن به جا میگذارند. مانند الیاف پلی استر، الیاف پ پ را میتوان به POY، FDT و DTY تبدیل کرد. میتوان آنها را در طول فرآیند اکستروژن در رنگ های مختلفی تولید نمود.

الیاف پ پ یکی از رایجترین الیافی میباشند که با دارا بودن ویژگیهای قابل توجه ای که دارند از مشکالت احتمالی در بتن جلوگیری میکنند. میتوان به صراحت بیان نمود، هر زمانیکه نیاز به باال بردن مقاومت مکانیکی و نشکن کردن بتن مد نظر باشد الیاف پ پ بهترین انتخاب میباشند.

فرمول سنگ مصنوعی

فرمول سنگ مصنوعی cps

سنگهای CPS از احیاکردن سنگ های خرد شده ی طبیعی بدست می آید. سنگهایی که از نظر شکل، جنس مانند هم هستند و از نظر کیفیت هم طبیعی و مرغوب باشند از قله استخراج شده و در کارخانه با دستگاههای پیشرفته خرد می شوند و به مخزن رسوب وارد می شوند.

مخزن رسوب با سرعت می چرخد و طبق تکنولوژی سانتریفیوژ سنگهای موجود در مخزن تا ارتفاع بیش از ۲۰ متر به هوا برخواسته و سپس

شروع به رسوب می کنند. سپس با ۲درصد رزین مخلوط شده و در قالب های مناسب تولید می شود.

فرمول سنگ مصنوعی سمنت پلاست:

این سنگ به طور کلی از مواد زیر به دست می آید

۱-سنگدانه های طبیعی(آگرگات ها): شن و ماسه

۲-سیمان خاکستری و سفید: عموما سیمان پرتلند و از تیپ ۲ به بالا استفاده می شود. سیمان پوزوالنی به دلیل وجود املاح آهکی توصیه نمی شود چون آهک باعث تخریب کیفیت می شود.در مواقعی که هدف تولید سنگهایی با رنگ روشن است از سیمان سفید استفاده میشود،که باید از نظر کیفیت بررسی شود.

۳-رزین پلیمری: رزینهای پلیمری از مهمترین مواد ترکیبی می باشد چون با استفاده از این مواد می توان کیفیت سنگ را از لحاظ مقاومت های کششی و خمشی و فشاری افزایش داد. این مواد با ساختار پلیمری خود حلقه های زنجیری بر اطراف عناصری مانند ماسه و سیمان تشکیل می دهند و مانع از گسستگی بعد از ترکیب و سخت شدن می شوند.

۴- رنگ: رنگها معموال بر پایه اکسید فلزات می باشند که از فرایند شیمیایی فلزات بدست می آیند و با مواد اولیه ترکیب می شوند تا رنگ دلخواه به دست آید.

۵- آب: در واقع کاتالیزور اصلی است که باعث ترکیب و در نهایت واکنش هیدراته شدن و پلیمریزاسیون مواد میشود.آب باید از نظر کیفی دارای شرایط

مناسب برای تولید باشد.

فرمول ساخت سنگ کورین: چیزی که باعث می شود سنگ های کورین متفاوتی به دست بیاید، مواد و درصد رزین به کار رفته است.

به صورت کلی موادی که در تولید فرمول سنگ مصنوعی کورین استفاده می شوند سه دسته هستند:

۱٫ آلومینوم تری هیدراته (hydrate-tri alumina) یک ماده معدنی طبیعی، و در واقع شکل تصفیهشده سنگ معدن بوکسیت(شکلی از خاک رس) است. این ماده تا ۷۵ %یک ورقه از سنگ مصنوعی را تشکیل میدهد، و در تولید سنگ کورین به عنوان پرکننده (فیلر) به کار میرود.

۲٫ رزین یا پلیمر مایع این ماده که تا ۳۰ %از سنگ مصنوعی را تشکیل میدهد، 

۳٫ نوع دارد: رزین اکریلیک خالص: استفاده از این ماده در کارخانه سنگ کورین صفحاتی به دست مبی آید کهبدون اینکه ویژگیهای کاربردیاش را از

دست بدهد قابلیت شکلدهی تحت حرارت را دارند. از مزایای این ماده شفاف بودن آن است.

۴٫ رزین پلی استر: این ماده در برابر خش مقاومتر است، اما قابلیت فرمدهی ندارد. اگر استحکام عامل مهمی برای مصرفکننده باشد، از این ماده در تولید سنگ کورین استفاده میشود.

رزین اصالحشده: این ماده حافظت کننده از سطح در برابر مواد شیمیایی، ضربه و سایش است.

۵ . رنگدانه تزئینی یا پیگمنت این رنگدانهها نقش رنگبندی سنگهای مصنوعی را دارند، و تا ۵ %مواد اولیه سنگ کورین را تشکیل میدهند.

مروری بر فواید دانش فرمول سنگ مصنوعی

می‌توان سنگ‌هایی تولید کرد که قابلیت جذب آب نزدیک به صفر دارند. همچنین با توجه به تنوع رنگدانه‌ها و سلیقه افراد سنگ‌هایی زیباتر تولید می‌شوند. بخاطر نوع خاص فرمول سنگ مصنوعی، این نوع سنگ‌ها به راحتی اسکوپ می‌شوند و نگرانی بابت جدا شدن زود هنگام این نوع سنگ‌ها از نمای ساختمان بی مورد می‌باشد. علت این امر فرمول سنگ مصنوعی متفاوتی است که باعث می‌شود این نوع سنگ به خوبی با ملات پشت خود درگیر شود.

 

سخن آخر

ساخت سنگ مصنوعی از اهمیت خاصی برخوردار بوده. چون وجود آن در ساختمان سازی الزامی است. اگ شما فرمول سنگ مصنوعی رو در جریان تولید سنگ مصنوعی به یاد داشته باشید. و به خوبی اجرا کنید؛ مسلما نتیجه کار به مراتب بهتر خواهد بود. و از به وجود آمدن هزینه های اضافی جلوگیری خواهید کرد. برای مشاوره بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

صنعت آینده مصالح ساختمانی به سمت سازگاری با محیط زیست پیش میرود. همچنین سبک سازی ساختمان با استفاده از سنگ مصنوعی موجب کاهش اثر زلزله بر سازه میشود. دانستن فرمولاسیون فرمول سنگ مصنوعی و به کار گیری آن در ساخت و سازها. قدمی مثبت برای دوام و پایداری سازهها و داشتن کره زمینی سالمتر میباشد.

با پیشرفت چشم‌گیر تکنولوژی ساخت و ساز و علاقه به ساخت محصولات متنوع و به صرفه هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ افزایش طول عمر، شناخت فرمول سنگ مصنوعی و شروع به تولید این نوع سنگ و همچنین جایگزینی سنگ‌های طبیعی و موزائیک‌های سنتی و بی کیفیت کنونی با سنگ ‌های مصنوعی از الزامات این صنعت می‌باشد. 

ساختمان سبز یا پایدار مبتنی بر ساخت ساختمان های کاربردیتر و اقتصادی تر با رفتار زیست محیطی است. آگاهی از فرمول سنگ مصنوعی و تولید سنگ مصنوعی با کیفیت منجر به افزایش روز افزون این سازه های سبز میشود.

امیدوار هستیم از مطالب بالا بهترین بهره را برده باشید.

گروه ایران بتن و صنایع وابسته 

4 پاسخ

  1. سلام استاد، ممنونم از راهنمایی وتوضیحات مفهومی که ارائه دادید????????یاحق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *