مشاوره تکنولوژی بتن و افزودنی های بتن

تهاتر بتن آماده

بتن از اصلی ترین مصالح ساختمانی محسوب می شود و در تمام پروژه ها به کار می رود بر همین اساس تهاتر بتن آماده بسیار رایج است. با توجه به نکات ذکر شده تصمیم گرفتیم مقاله ای با عنوان بتن آماده ، جمع آوری کنیم و در اختیار شما دوستان گرامی قرار دهیم. اول از هرچیز می خواهیم بدانیم بتن آماده چیست و چه کاربردهایی دارد سپس تهاتر را توضیح می دهیم و در نهایت به بررسی شرایط تهاتر بتن آماده خواهیم پرداخت.

مطالعه بیشتر: تهاتر سیمان

تهاتر بلوک سیمانی

تهاتر بچینگ

 

تهاتر بتن آماده
تهاتر بتن آماده

بتن آماده چیست؟

امروزه در تمام دنیا بتن را پر مصرف ترین مصالح ساختمانی می دانند. این ماده از شن و ماسه، سیمان و آب تشکیل می شود و پس از سخت شدن به جسمی مقاوم تبدیل می گردد که ویژگی های منحصربه فردی دارد.

از نظر محل تولید به دو دسته بتن درجا و بتن آماده تقسیم می شود.

 

بتن درجا:

در این روش بتن در محل پروژه ساخته می شود. در این حالت یا میزان بتن مورد نیاز کم است و فضا برای ساخت وجود دارد یا پروژه آن قدر بزرگ است که استفاده از بتن آماده و حمل و نقل آن هزینه های زیادی دارد.

در حالت دوم که بتن ریزی حجیم است از بچینگ بتن در محل پروژه استفاده می کنند. بچینگ به دستگاهی گفته می شود که تمامی مصالح را وزن کشی و ترکیب می کند و در نهایت این قابلیت را دارد که پشت سر هم بتن تولید کند. در این مدل تولید به دلیل بالا بودن هزینه ها از تهاتر بتن آماده استفاده می شود.

 

بتن آماده:

بتن آماده مزایای زیادی دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد. اما لازم است بدانید به بتنی گفته می شود که در کارخانه تولید و با استفاده از ماشین آلات مخصوص به محل پروژه منتقل می شود.

 

تولید بتن آماده

در ساخت بتن آماده به جای پیمانه کردن مصالح در محل اجرا تمامی مراحل ساخت با استفاده از مرکز بتن سازی تولید می شود. در این روش به دلیل اینکه تمامی مراحل زیر نظر کارشناس انجام می شود، دقت بالاتر و در نتیجه کیفیت بهتر خواهد بود.

اگر بخواهیم قیمت بتن آماده و درجا را با هم مقایسه کنیم باید بگوییم به دلیل عواملی مانند نظارت تمامی مراحل تولید، دقت در تهیه بتن بر اساس  نمونه طرح اختلاط و موارد دیگر هزینه های بتن آماده بیشتر است . اما معمولا پیمانکاران و سازندگان با روش تهاتر بتن آماده بدهی خود را تسویه می کنند. در این روش به پول نقد نیازی نیست و در ادامه به صورت مفصل آن را شرح خواهیم داد.

 

دلایل استفاده از بتن آماده

تهاتر بتن آماده
تهاتر بتن آماده

بررسی کاربرد بتن آماده

 

مراحل تولید بتن آماده

بتن آماده نیز مانند انواع دیگر به سنگدانه (شن و ماسه)، سیمان، آب و افزودنی نیاز دارد. مواد مورد نیاز از مصالح با کیفیت انتخاب و مطابق با طرح اختلاط در کارخانه مرکزی با هم ترکیب می شوند.

در تمامی مراحل ناظرانی که صلاحیت این کار را دارند ساخت بتن را زیر نظر می گیرند به همین دلیل بتن آماده با دقت بیشتری ساخته می شود.
پس از این مرحله مواد در میکسرهای حمل و نقل ریخته می شوند و در این مرحله ضمن میکس شدن به محل پروژه انتقال داده می شوند.
بتن در حالی به محل پروژه می رسد که کاملا تازه است و امکان استفاده از آن فورا پس از ترکیب شدن وجود دارد.
بتن آماده به صورت کاملا استاندارد ساخته و در آزمایشگاه ارزیابی می شود. در نهایت می توان گفت مواد تشکیل دهنده و روش ساخت بتن مشابه هم هستند و تنها در مکان ساخت با هم تفاوت دارند.
ممکن است در پروژه سازنده یا پیمانکار توانایی پرداخت هزینه بتن آماده به صورت نقدی را نداشته باشد، در این شرایط با توافق طرفین تهاتر بتن آماده انجام می شود که در ادامه آن را شرح خواهیم دارد.

 

تهاتر چیست؟

تهاتر درمعنای لغوی به پایاپای کردن گفته می شود و در شرایطی انجام می گیرد که دو فرد حقیقی یا حقوقی به یکدیگر بدهکار باشند. بر اساس نوع بدهی و دیون سه شیوه تهاتر با نام های تهاتر قهری، تهاتر قضائی و تهاتر قراردادی وجود دارد که با توجه به شرایط تعیین می گردد.

به طور کلی تهاتر به این معنی است که دو طرف بدهی های خود را نسبت به یکدیگر به جای پول نقد با کالا یا خدمات رفع می کنند.

این عمل در صنعت ساختمان سازی بسیار کاربرد دارد و برای خرید مصالح مختلف مانند انواع آجر و بلوک، انواع بتن، شن و ماسه، سیمان و … همچنین خدماتی مانند آرماتوربندی، فونداسیون، بتن ریزی، بچینگ بتن، نماکاری ساختمان و … به کار می رود.

در هر سه مورد چنانچه یکی از طرفین به تعهدات خود عمل نکند، امکان پیگرد قانونی برای طرف مقابل وجود دارد.

تا اینجای بحث با اهمیت تهاتر و  به طور خاص تهاتر بتن آماده آشنا شدیم و دانستیم یک عمل حقوقی است. لازمه انجام اعمال حقوقی آشنایی کامل با مباحث قانون و پیروی از آن هاست. پس چنانچه در این زمینه به راهنمایی و مشورت نیاز دارید با ما تماس بگیرید.

 

معرفی انواع بتن آماده

بتن آماده در انواع مختلف و به منظور کاربردهای متفاوت تولید می شود. تهاتر بتن آماده را برای انواع بتن می توان انجام دارد برهمین اساس در این بخش به صورت مختصر بتن های آماده با کاربردهای گوناگون را شرح خواهیم داد.

 

بررسی بتن پیش ساخته

این محصول با نام لاتین PERVIOUS CONCRETE در دسته بتن آماده قرار می گیرد. از انواع آن می توان به جداول بتنی کنار خیابان، پله های پیش ساخته، نیوجرسی و … اشاره نمود همچنین برای کفسازی پارکینگ و پیاده رو نیز مورد استفاده قرار می گیرد و با تهاتر بتن آماده نیز تهیه می شود.

 

بررسی بتن متراکم

بتن متراکم با نام لاتین ROLLER COMPACTED در زمان ساخت تحت فشار قرار می گیرد بنابراین تراکم بسیار بالایی دارد. آب اضافی بتن در زمانی که تحت فشار قرار گرفته از آن خارج می شود و به این ترتیب آب موجود در آن کم است و به دلیل مقاومت بالا برای ساخت پل و سازه های مشابه مورد استفاده قرار می گیرد. ویژگی های ذکر شده خاصیت شکل پذیری بتن متراکم را کاهش می دهد.

 

بررسی بتن خود متراکم

این بتن با نام لاتین SELF-CONSOLIDATING-CONCRETE نوع دیگری از بتن های آماده است و مانند انواع دیگر امکان تهاتر بتن آماده خود متراکم نیز وجود دارد.
میزان آب موجود دراین نوع بسیار زیاد است و به همین دلیل شکل پذیری بالایی دارد و برای ساختارهای خاص مورد استفاده قرار می گیرد.

 

بررسی بتن سیال

بتن سیال به منظور درزبندی و تعمیرات کابل و لوله به کار می رود.

 

بررسی بتن فیبری

نوع دیگری بتن آماده که می توان با تهاتر بتن آماده خریداری نمود؛، بتن فیبری است. در ساخت این نوع بتن مواد فیبری مانند فیبر فولادی، شیشه ای و …. به کار می رود که مقاومت بتن را افزایش می دهد. فیبرها توانایی حذف انقباض بتن را دارند که  سبب نفوذناپذیر شدن آن می شوند.

 

بررسی بتن معماری

این نوع بتن بیشتر در طراحی و ساخت قطعات ساختاری، نما، دیواره استخر، پیاده رو، ورودی و … به کار می رود.
بتن معماری نرم است، خاصیت شکل پذیری دارد و امکان تولید در رنگ های مختلف وجود دارد.

 

بررسی بتن استاندارد

مهم ترین و پر مصرف ترین بتن آماده بتن استاندارد است که در ساخت سازه و بخش های دیگر ساختمان به کار می رود و می توان به روش تهاتر بتن آماده خریداری نمود.

 

در انجام تهاتر بتن آماده به نکات زیر توجه کنید:

 

تهاتر بتن آماده با ملک مسکونی، تهاتر با باغ، زمین، ویلا و سهام از نمونه های تهاتر برای خرید بتن آماده است.
انجام تهاتر بتن آماده کمک می کند حتی در صورتی که مالک یا پیمانکار پول ندارند باز هم پروژه ادامه پیدا کند و کار متوقف نشود. این موضوع خود رونق اقتصادی در بخش ساختمان سازی را افزایش می دهد.

تهاتر
تهاتر

 

نکات تکمیلی

برای ساخت بتن آماده به دو روش عمل می کنند:

  1. بتن در کارگاه مرکزی به طور کامل ساخته می شود و سپس توسط کامیون های حمل بتن به محل پروژه منتقل می گردد.
  2. مصالح در کارگاه مرکزی پیمانه و با هم ترکیب می شوند و میکس آن ها در ماشین مخصوص در مسیر انتقال انجام می شود.

روش دوم معمولا در شرایطی به کار می رود که بین کارخانه و محل پروژه فاصله مکانی وجود داشته باشد و این کار را انجام می دهند تا در زمان رسیدن به محل پروژه بتن همچنان تازه باشد.

برای خرید بتن باید به مراکز و کارخانه های معتبر مراجعه نمایید زیرا عوامل زیادی مانند کیفیت مصالح، درصد صحیح استفاده از مصالح، نوع ساخت، افزودنی ها، کنترل صحیح و … در کیفیت بتن دخیل هستند.

 

سخن پایانی

در این مقاله با تهاتر بتن آماده و شرایط آن آشنا شدیم. این روش به سازنده کمک می کند تا واحدهای خود را سرعت بیشتری به فرش برساند. همچنین با افزایش سرعت ساخت و ساز در زمان کوتاه تری ساخت پروژه های جدید را شروع نماید. به طور کلی می توان گفت هم تولید کننده بتن سود خواهد کرد و هم سازنده یا پیمانکار پروژه ی خود را پیش می برد.

فراموش نکنید که ما در کنار شما هستیم تا به سوالاتتان پاسخ دهیم، بنابراین در صورت نیاز می توانید از طریق شماره های موجود در سایت با ما تماس بگیرید.

شماره تماس: ۰۹۰۰۱۸۸۷۰۰۰

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *