مشاوره تکنولوژی بتن و افزودنی های بتن

تهاتر بچینگ

در دنیای وسیع ساخت و ساز روشی وجود دارد که به کمک آن سازنده یا پیمانکار می توانند بدون پرداخت پول نقد کلیه مصالح ساختمانی مورد نیاز را تامین کند یا خدمات دریافت نماید. یکی از خدمات بچینگ نام دارد ما در این مقاله به تشریح تهاتر بچینگ می پردازیم. بر همین اساس ابتدا به صورت جداگانه تهاتر سپس بچینگ و در نهایت شرایط تهاتر بچینگ را بررسی می کنیم.

تهاتر بچینگ
تهاتر بچینگ

بچینگ چیست؟

امروزه بتن به عنوان یکی از مصالح بسیار مهم شناخته می شود که از ویژگی های مهم آن آسیب نرساندن به محیط زیست است.

می توان با جرات گفت بتن در تمام پروژه های ساختمانی به کار می رود و به دلیل این که نقش مهمی در مقاومت ساختمان دارد، سعی می شود در زمان تولید تمامی نکات در نظر گرفته شود تا بتنی با کیفیت بالا تولید گردد.

بر همین اساس شیوه ای به نام بچینگ بتن وجود دارد که در آن تمامی مواد به کار رفته در بتن به طور کاملا دقیق اندازه گیری می شوند. این روش برای تولید بتن آماده به کار می رود.

بتن از ترکیب سنگدانه، آب و چسباننده تولید می شود و عوامل مختلفی از جمله کیفیت مصالح، نوع سنگدانه ها و میزان جذب آب، آب و هوای منطقه و عوامل جوی، نوع و کیفیت افزودنی های به کار رفته و … در کیفیت آن موثر هستند.

به طور کلی بچینگ به منظور تولید بتن در محل پروژه به کار می رود و در شرایطی استفاده می شود که به دلایلی مانند بتن ریزی حجیم، هزینه تولید بتن در محل کمتر از خرید بتن و جابه جایی آن باشد.

 

پروژه هایی که از روش بچینگ استفاده می شود

به طور معمول بچینگ در پروژه های بسیار بزرگ مانند ساخت سد و پل، ساخت شهرک یا ساخت و سازهای بزرگ، برج سازی و … به کار می رود.

همین مسئله سبب می شود تا هزینه های خرید و تولید بتن بالا باشد و احتمال کمبود بودجه هم در پروژه های دولتی و هم شخصی افزایش پیدا کند. بر همین اساس بحث تهاتر بچینگ افزایش پیدا می کند و می تواند بسیار راهگشا و کمک کننده باشد.

 

 

 

 

توضیحات تکمیلی در مورد بچینگ

بچینگ به تجهیزاتی گفته می شود که برای تولید بتن در محل پروژه بر پا می شوند. این تجهیزات شامل مصالح و دستگاه ساخت بتن به نام بچینگ می شود. در این روش به هربار ریزش بتن یک بچ گفته می گویند.

دلیل نامگذاری به بچینگ پلانت نیز توانایی دستگاه در تولید بتن به صورت پشت سر هم است. بچینگ پلانت یکی از مهم ترین خدماتی است که می تواند به روش تهاتر بچینگ انجام شود.

 

اجزای بچینگ پلانت

دستگاه بچینگ پلانت از بخش های مختلفی تشکیل شده که همگی در کنار هم به تولید بتن مرغوب کمک می کنند. این اجزا به شرح زیر است:

 

در این دستگاه دقت انجام تمامی مراحل بالاست و به همین دلیل کیفیت بتن تولید شده نیز مطلوب خواهد بود. یکی از دلایل دقت بالا نیز وجود باسکول است که کمک می کند تمامی مصالح به دقت وزن کشی شوند.

ترکیبات ساخت بتن بسیار مهم است و هر میزان موادی که استفاده می شود تاثیر مستقیمی روی کیفیت و خواص بتن می گذارد. لازم است بدانید که درصد ترکیب مواد قبلا به وسیله نمونه طرح اختلاط در آزمایشگاه بررسی شده است. برای بتن ریزی های حجیم و به منظور جلوگیری از توقف کار به دلیل کمبود بودجه از تهاتر بچینگ استفاده می کنند.

در بخش بعدی اجزای مختلف دستگاه بچینگ بتن را به صورت مختصر شرح خواهیم داد.

 

  1. منبع برای ذخیره آب: در این منبع آب متر تعبیه شده است و آب را به صورت کاملا دقیق اندازه گیری می کند، پس از اندازه گیری به صورت اتوماتیک برای انجام واکنش به میکسر وارد می شود.
  2. سیلو به منظور انبار کردن سیمان: سیلو به محلی گفته می شود که امکان ذخیره سازی سیمان را فراهم می آورد و در این مورد امکان ذخیره تا ۵ سیلو هم وجود دارد که البته تعداد آن را ایستگاه مرکز بتن مشخص می کند. هرچه بیشتر با عملیات بچینگ آشنا می شویم به هزینه بر بودن و اهمیت تهاتر بچینگ پی می بریم.
  3. باسکول سیمان: از این بخش به منظور اندازه گیری دقیق مصالح مانند سیمان استفاده می شود.
  4. باسکول شن و ماسه: به وسیله این قسمت امکان اندازه گیری دقیق شن و ماسه فراهم می شود.
  5. میکسر: در این قسمت مصالح مختلف مانند شن، ماسه، سیمان و آب با هم ترکیب و سپس به بخش های دیگر وارد می شوند.
  6. حلزونی برای انتقال سیمان: برای انتقال دادن سیمان از سیلو به باسکول سیمان از بخشی به نام حلزونی استفاده می شود. (نکته مهم اینکه امروزه تهاتر بچینگ به امری متداول خصوصا در پروژه های بزرگ تبدیل شده و به این شکل پروژه ها با سرعت و کیفیت بیشتری انجام می شوند).
  7. کنتور مخصوص آب: برای اندازه گیری دقیق میزان آب در هر بچ از وسیل ای به نام کنتور آب استفاده می شود.
  8. اتاقک اپراتور: اتاقی که اپراتور در آن حضور دارد و بخش های مختلف مانند باسکول، دریچه ها و … کنترل می شود.
  9. مخزن شن و ماسه: سه تا شش خانه برای ذخیره شن و ماسه که به صورت جدا ذخیره می شوند، در نظر می گیرند.

به طور کلی بچینگ بتن روش برای تولید بتن با دقت بالا و کیفیت مطلوب است و تهاتر بچینگ راهی برای جلوگیری از کمبود بودجه برای ادامه پروژه است.

 

بررسی مزایای اصلی بچینگ بتن

 

تفاوت بچینگ تر و خشک

تا این قسمت از متن با بچینگ بتن، اجزای مختلف آن و موارد دیگر آشنا شدیم. حالا می خواهیم بدانیم به طور کلی تهاتر به چه می گویند و تهاتر بچینگ چیست و چه شرایطی دارد؟

تهاتر بچینگ
بچینگ تر: به حالتی گفته می شود که در آن تمامی مواد از جمله آب با یکدیگر ترکیب می شوند و به صورت بتن آماده و با تجیهزات و ماشین آلات مخصوص به محل پروژه انتقال داده می شوند.

تعریف تهاتر

تهاتر از نظر لغوی به معنی تبادل کردن کالا یا مساوی و پایاپای شدن است. این کلمه یا عمل از نظر حقوقی به شرایطی گفته می شود که دو طرفه معامله نسبت به هم دین دارند و آن را رفع می کنند.

اگر بخواهیم تهاتر بچینگ را با مثالی شرح دهیم تا ملموس گردد باید بگوییم شرایطی را تصور کنید که پروژه ای در زمان تامین بتن با مشکل مالی و کمبود بودجه مواجه می شود، در این شرایط پیمانکار می تواند طلب خود را با واگذاری واحدهای پروژه تسویه کند. به این حالت تهاتر بچینگ گفته می شود.

به بیان دیگر پیمانکار یا سازنده به جای پرداخت پول نقد در ازای گرفتن خدمات بچینگ، واحد یا زمین واگذار می کند.

 

بررسی انواع تهاتر

تهاتر بچینگ یا به طور کلی تهاتر به سه دسته تهاتر قهری، تهاتر قراردادی و تهاتر قضائی تقسیم می شود که توضیح آن ها به شرح زیر است:

 

 

 

تهاتر قهری

در این نوع تهاتر همه چیز بر اساس قانون و ماده ۲۹۵ قانون مدنی تعیین می شود و طرفین نقشی در تعیین دیون ندارند.

 

تهاتر قراردادی

در شرایطی که امکان انجام تهاتر قهری وجود نداشته باشد (دیون هم جنس نباشند یا از نظر زمان و مکان با هم تفاوت داشته باشند) از تهاتر بچینگ قراردادی و … استفاده می شود. برای تهاتر قراردادی شرایط را دو طرف تعیین می کنند و بر اساس آن قرارداد می بندند.

 

تهاتر قضائی

تهاتر قضایی به حالتی گفته می شود که دادگاه آن را تعیین می کند و در زمان هایی که بین دو طرف اختلاف پیش می آید، به کار می رود. در این نوع تهاتر رای دادگاه لازم الاجرا است.

شرایط تهاتر بچینگ
شرایط تهاتر بچینگ

شرایط تهاتر بچینگ

 

چرا تهاتر بچینگ انجام دهیم؟

 

برای تهاتر بچینگ امکان تهاتر با ملک، واحد مسکونی و اداری، مغازه، باغ، زمین، ویلا و سهام و ارز وجود دارد.

پیشینه انجام تهاتر به گذشته های دور و زمانی که انسان ها مبادله کالا به کالا انجام می دادند، بر می گردد. همان طور که می دانید در گذشته هر فرد مثلا برای به دست آوردن نان در ازای گرفتن نان از شخصی مقداری گندم یا هر کالای دیگر می داد.

امروزه این عمل به صورت حرفه ای تر و گسترده تر انجام می شود و امکان محاسبه ارزش کالا و خدمات مختلف به طور دقیق وجود دارد. این ویژگی سبب می شود هیچ یک از افراد ضرر نکنند و دیون هر دو طرف معامله ساقط گردد. به علاوه به دلیل نیاز نبودن به پول نقل کارها با سرعت بالاتری انجام می شود و هیچ پروژه ای متوقف و نا تمام نمی ماند.

 

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا جای ممکن شما را با ابعاد مختلف تهاتر بچینگ به عنوان یکی از بخش های اصلی هر پروژه آشنا کنیم. شاید دیگر نیاز به گفتن نباشد که بتن امروزه چه نقش مهمی در ساختمان سازی و بیشتر پروژه های بزرگ عمرانی دارد.

مسائلی از قبیل کاربرد گسترده ی کالاها و خدمات مختلف سبب می شود نیاز به تهاتر کالاها مانند تهاتر بچینگ بتن افزایش پبدا کند و غیرقابل انکار باشد. اما چنانچه بعد از خواندن این مطلب باز هم در مورد نقاط مختلف این مبحث به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، ما آماده هستیم تا راهنمایی های لازم را ارائه دهیم. بنابراین تلفن را بردارید و با ما تماس بگیرید.

تهاتر به میزان چشمگیری تعداد پروژه های ساختمانی را افزایش می دهد و باعث رونق اقتصادی در این صنعت مهم می شود. به دلیل تخصصی بودن بحث تهاتر و جنبه های قانونی و حقوقی آن اگر بدون آگاهی کامل اقدام به بستن قرارداد نمایید، احتمال بروز مشکل بالا می رود. پیشنهاد می کنیم از همان ابتدا با ما تماس بگیرید و تمام مراحل را مطابق با قانون و به صورت صحیح پیش ببرید.

شماره تماس: ۰۹۰۰۱۸۸۷۰۰۰

مطالعه بیشتر: تهاتر سیمان

تهاتر بلوک سیمانی

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *