بتن آماده │ قطعات بتنی پیش ساخته │مشاوره خرید ، فروش و تولید

منو

شما می توانید با بهره گیری از مشاوره بتن می توان در ساخت و طراحی ساختمان و سازه های با کیفیت کوشید.

مشاوره بتن چیست؟

امروزه یکی از اساسی ترین و پر کاربرد ترین مصالح در حوزه ساخت ساز و ساختمانی، بتن می باشد. بتن که ترکیبی از از سنگدانه ها همچون ماسه و شن، سیمان پرتلند پوزولانی یا غیر پوزولانی، آب است که در حال حاضر در تمامی کشورها شناخته شده است.

نکته حائز اهمیت این است که برخلاف حضور و استفاده زیاد از سازه های فولادی، نه تنها از میزان استفاده از بتن ها کاسته نشده بلکه در کشور ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است و یکی از نقاط قوت استراتژیکی به شمار می رود.

اهمیت زیاد بتن باعث شد که تحقیقات گسترده ای در این زمینه صورت بگیرد و در نتیجه اطلاعات مهم و قابل توجهی برای تولید این ماده مهم در صنعت ساخت و ساز در اختیارمان قرار بگیرد و در انتها امکان طراحی بتن های پیشرفته با خواص فیزیکی شیمیایی و مکانیکی خواص به مهندسین داده شد.

کشور ما ایران، به دلیل برخورداری از معادن بسیار زیاد برای تولید سیمان در سال های اخیر به یکی از بزرگترین کشورهای تولید کننده سیمان در جهان تبدیل شده است. اما این امر به تنهایی ضامن موفقیت ما در این زمینه نبوده است! تولید و استفاده از بتن اگر بدون تخصص صورت گیرد نتیجه مطلوب و مد نظر را به ما نخواهد. در اینجاست که ما باید پیش از هر کاری مشاوره بتن را جدی بگیریم.

 

مشاور بتن

می توان گفت در مورد اهمیت بالای بتن در زمینه ی ساخت سازه ی ساختمان و سازه های بتنی مختلف اتفاق نظر وجود دارد به شکلی که این ماده نه تنها در ساختمان سازی بلکه یکی از پر مصرف ترین مواد موجود در کره ی زمین محسوب می شود.

بنا بر گفته های بالا به این نتیجه می رسیم که همواره برای تولید بتن خوب باید موارد زیادی رعایت شوند.

این مراحل را با کمک مشاوره بتن می توانید پیش ببرید. کیفیت و مقاومت بتن به طور مستقیم روی کیفیت کل ساختمان اثر گذار است. یعنی هرچه بتن با کیفیت تری استفاده کنیم، ساختمانی با مقاومت بالاتر خواهیم داشت. پس توصیه می کنیم در رابطه با این موضوع مهم از کارشناسی بتن غافل نشوید.


مشاوره تخصصی بتن

شما با استخدام یک کارشناس حرفه ای می توانید کیفیت بتن ریزی خود را کنترل کرده و نظارت بیشتری بر روی سازه خود داشته باشید. امروزه با پیشرفت علم صنایع، کارفرمایان به جهت کاهش هزینه های سنگین بازسازی و نگهداری سازه های بتنی در تلاش هستند تا از ابتدا شرایط بهینه برای انتخاب مصالح ساخت و اجرای بتن و … را در نظر بگیرند، تا عمر خدمات دهی بتن در شرایط محیطی بهره برداری بهبود پیدا کند.

بدین منظور کارفرمایان با افراد متخصص همچون مشاور بتن مشورت کرده تا به هدف مد نظر شان نزدیک شوند.با استفاده از راهنماه ها می توان در انتخاب یک محصول خوب و با کیفیت موفق باشیم.

 

مشاور بتن


لزوم استخدام مشاور بتن

در تعداد زیادی از کشورها از جمله ایران بیشترین بتن مصرفی از نوع بتن آماده است. بدین جهت مهندسان سازه ها و مشاوران طراحی، ساخت و تحلیل سازه های بتنی صرفاً علاقه ‌مند به داشتن اطلاعاتی در حوزه بتن سخت شده می باشد.

لازم به ذکر است که خدمات آنالیز ساخت و تولید بتن با توجه به ویژگی های هر پروژه آخرین اطلاعات ترکیبات مشخصات سیمان ها و سنگدانه ها و دیگر مواد افزودنی در طرح اختلاط بتن یکی از الزامات اولیه در طرح سازه به شمار می رود.

این در حالی است که خدمات آنالیز ساخت و تولید بتن با توجه به ویژگی های منحصر به فرد هر پروژه، آخرین آپدیت ها و اطلاعات روز ترکیبات و مشخصات مواد تشکیل دهنده: سیمان سنگدانه و دیگر مواد افزودنی در طرح اختلاط بتن در کارخانه جات به طور معمول ارائه نمی شود! در نتیجه شما باید با کمک یک تیم مشاوره بتن حرفه ای  پروژه خود را استارت بزنید تا بتوانید در اولین گام، طرح اختلاط بتن را بر اساس دانش روز پیاده سازی کنید.

قیمت بتن در جاهای مختلف و شرکت های بسیاری مختلف است و شما می  توانید با کلیک بر روی قیمت بتن قیمت را در شرکت ما هم چک فرمایید.


بتن چیست؟

تعریف بتن

بتن به ماده ای گفته می شود که در اثر واکنش شیمیایی بین سنگدانه، آب و سیمان به وجود می آید. این ماده وقتی هنوز تازه است از نظر فیزیکی حالت مایع دارد اما به محض گیرش به جسمی بسیار سخت تبدیل می شود.

برای تولید بتن مرغوب و با کیفیت لازم است اصول خاصی رعایت شود که با کمک گرفتن از افرادی که کار مشاوره بتن انجام می دهند، این مهم به دست خواهد آمد.

علاوه بر موادی که در متن بالا به آن اشاره کردیم برای ساخت بتن خوب و با مقاومت بالا مواد دیگری هم نیاز است که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد. در ادامه مقاله قصد داریم به طور خلاصه درباره آب  ،سنگدانه ،سیمان به طور خلاصه مورد بررسی قرار دهیم.

بتن از پر مصرف ترين مصالح ساختمانی و دومین ماده پر مصرف دنیا پس از آب است. امروزه بتن به دلايلی از جمله وجود برخی ويژگی ها نظیر قابلیت شکل پذیری، مقاومت فشاری بالا، دوام در برابر شرايط محیطی مختلف، در دسترس بودن مصالح مورد نیاز برای ساخت آن، مقاومت بیشتر در برابر آتش نسبت به فولاد و قیمت مناسب، مورد توجه ويژه بوده و به عنوان ماده قرن بیست و يکم مطرح گردیده است.

طبق تعریف پروفسور رمضانیانپور، پدر علم بتن ایران، بتن ماده‌ای حیات‌دار متشكل از سيمان، مصالح سنگي، آب و مواد افزودني شيميايي و معدني است که با گذشت زمان سخت و مقاوم می‌شود، خواصش تغییر پیدا می‌کند و در واقع، همین خصوصیات است که آن را به‌ ماده‌ا‌ی بسیار مناسب جهت ساخت‌وساز تبدیل کرده است.

نکته حائز اهمیت این است که برخلاف حضور و استفاده زیاد از سازه های فولادی، نه تنها از میزان استفاده از بتن ها کاسته نشده، بلکه در اغلب کشورهای جهان نسبت مصرف بتن به فولاد از 10 به 1 فراتر رفته است و یکی از نقاط قوت استراتژیکی به شمار می رود.

اما بتن در معرض جنبه های مختلف خرابی قرار دارد که این مسئله باعث تحمیل هزینه های نگهداری زیادی می شود. اهمیت زیاداین محصول باعث شده که تحقیقات گسترده ای در این زمینه صورت بگیرد و در نتیجه اطلاعات مهم و قابل توجهی برای تولید این ماده مهم در صنعت ساخت و ساز در اختیار گروه های کارشناس قرار بگیرد و در انتها امکان طراحی بتن های پیشرفته با خواص فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی خاص در اختیار مهندسین این حوزه قرار گرفته است.

کشور ما ایران، به دلیل برخورداری از معادن بسیار زیاد برای تولید سیمان در سال های اخیر به یکی از بزرگترین کشورهای تولید کننده سیمان در جهان تبدیل شده است. اما این امر به تنهایی ضامن موفقیت ما در این زمینه نبوده است! تولید و استفاده از بتن اگر بدون تخصص صورت گیرد نتیجه مطلوب و مد نظر را نخواهد داشت. در اینجاست که ما باید پیش از هر کاری مشاوره بتن را جدی بگیریم.

از بتن در موارد مختلفی از جمله بتن ریزی و ساخت لوله های بتنی استفاده می شود .


بررسی مواد تشکیل دهنده بتن:

آب

بدون وجود آب در ترکیب بتن بین اجزای مختلف هیچ واکنشی به وجود نخواهد آمد و بتن ساخته نخواهد شد به همین دلیل وجود آب برای ساخته شدن بتن از ملزومات محسوب می شود. آبی که در ترکیب بتن استفاده می شود باید آب آشامیدنی باشد. آب آشامیدنی به این معنی است که در آب هیچ گونه آلودگی وجود ندارد. اگر از آب آلوده برای ساخت بتن استفاده کنیم، به شدت از کیفیت این ماده ی مهم کاسته ایم.

گاهی در کارگاه از ساخت بتن آبی اضافه خواهد ماند. با نظر کارشناس اگر میزان از حدی بیشتر نباشد، می توان از آن آب در کارهای ساختمانی استفاده کرد.

آب کارایی بتن را افزایش می دهد و هرچه مقدار بیشتری در ترکیب بتن وجود داشته باشد، کارایی و روانی بتن بالا می رود. اما لازم به ذکر است که آب زیاد مقاومت بتن را کاهش می دهد. بنابراین در مورد میزان مناسب موجود در ترکیب بتن باید دقت کافی مبذول گردد.

یکی دیگر از مشکلاتی که آب زیاد ممکن است در بتن ایجاد کند، کندگیر کردن بتن است. بتن هم اگر در زمان مناسب نگیرد و سخت نشود، مقاومت لازم را به دست نخواهد آورد. تمامی مقادیر مناسب برای اجزای تشکیل دهنده ی این ماده از طریق راهنمایی لازم به دست خواهد آمد.

به طور کلی می توان گفت میزان آب با توجه به مقدار سیمان مشخص می شود و وقتی از اصطلاح نسبت آب به سیمان استفاده می شود، منظور همین مورد مهم است.

سنگدانه

شن: این سنگدانه از سری سنگدانه های درشت محسوب می شود. اگر سنگ های بزرگتری که در طبیعت وجود دارند در اثر عوامل طبیعی مانند یخ زدگی و هوازدگی تخریب شوند و به سنگ های ریزتری تبدیل شوند، شن به وجود خواهد آمد. از شن در تمامی پروژه های ساختمانی و راهسازی استفاده می کنند. البته لازم به ذکر است که شن برای بتن مسلح مناسب نیست و استفاده نمی شود. برای شناخت بهترین نوع شن از طریق مشاوره بتن اقدام کنید.

بررسی شن از نظر اندازه:

شن از نظر ابعادی از 4.75 میلی متر شروع می شود و تا سنگدانه های 75 میلی متری را شامل می شود. شن از ماسه بزرگتر و از خرده سنگ کوچکتر است.

شن از چه سنگ هایی تولید می شود:

شن یا به صورت صنعتی و از خرد کردن سنگ های بزرگتر به دست می آید و به صورت طبیعی در طبیعت وجود دارد. سنگ هایی که با خرد کردن آن ها می توانیم شن تولید کنیم، سنگ آهک، کوارتز، بازالت و … است. سنگ های ذکر شده از معدن استخراج می شوند. برای شناخت سنگ های مناسب برای ساخت شن و بتن از مشاوره بتن کمک بگیرید.همچنین می توان بتن های پر مقاومت هم در ساخت و ساز خو استفاده کنید .


 وظایف و مسئولیت های مشاور بتن

 به طور کلی می توان گفت مسئولیت یک مهندس مشاور بتن جمع آوری تمامی اطلاعات مورد نیاز اولیه در کنار مسائل و مشکلات مهم هر پروژه و در نهایت تحلیل وضع فعلی با دیگر متخصصین همچون کارشناسان و مهندسان حرفه ای و در برخی اوقات اساتید دانشگاه، می باشد. هم چنین در گام نهایی، مشاور بتن باید یک نقشه راه و راهکار عملیاتی برای حل مسئله های موجود در پروژه از جمله بتن ریزی ارائه کند.

 

مشاوره بتن

 چرا باید از مشاور بتن کمک بگیریم؟

 استفاده از خدمات مشاوره بتن توسط یک تیم حرفه ای، برای ما مزایای بسیار زیادی دارد. بهتر است شما برای پروژه های ساخت و ساز خود از کارشناسان کمک بگیرید که این امر برای پروژه های بزرگ ساخت و ساز اجباری است. از جمله مزایایی استخدام مشاور بتن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • یک راهنمای خوب به شما بهینه ترین شیوه های علمی و اجرایی را برای پیاده سازی پروژه پیشنهاد می کند.
 • رقم هزینه ای که شما برای استخدام کارشناس صرف می کنید در برابر هزینه هایی که باید برای بازسازی سازه خود ( در صورت بتن ریزی اشتباه ) صرف کنید، بسیار ناچیز است.
 • با استفاده از طرح مشاوره فنی و تخصصی برای پروژه های ساختمانی به اقتصادی تر شدن پروژه ها و صرفه جویی در زمان و هزینه کمک خواهید کرد.
 • دسترسی سریع و همیشگی به مشاور بتن در تمام ساعات شبانه روز حتی در روزهای تعطیل
 • برخورداری از کمک و حمایت تیم قوی که متشکل از چند مهندس و کارشناس حرفه ای برای مشاوره بتن و اساتید دانشگاهی می باشد. 
 • بهره مندی از مجموعه های خدماتی مختلف با تخصص های گوناگون 
 • بهره مندی از تمامی خدمات به صورت یک جا  
 • و …

مشاوره بتن

 یکی از خدمات مهم است که در سه بخش کارشناسی، تولید افزودنی های بتن و اجرا برای پروژه های مختلف ساختمانی ارائه می شود و سعی در ارائه ی پکيجی کامل به پیمانکاران و کارفرمایان محترم سازه های بتنی دارد.

بتن ریزی در تمامی مراحل نیاز به نظارت و کنترل ویژه دارد؛ زیرا در محیط کارگاهی عوامل متعددی بتن را تحت تاثیر قرار می دهد. شما با استخدام یک راهنما حرفه ای می توانید کیفیت بتن ریزی خود را کنترل کرده و نظارت بیشتری بر روی سازه خود داشته باشید.

امروزه به جهت هزینه های سنگین تعمیر و نگهداری سازه های بتنی، کارشناسان و متخصصان امور تکنولوژی بتن در گروه های مشاوره بتن در تلاش هستند از ابتدا شرایط مناسب را در انتخاب مصالح، ساخت بتن، اجرای بتن و … در نظر بگیرند تا در شرایط محیطی بهره برداری، عمر خدمت دهی بتن بر اساس ضوابط طرح باشد.

پايايي و دوام سازه ها با توجه به محيط هاي قرارگيري، مشخصه اثرگذار بر تعيين ميزان عمر مفيد سازه ها مي باشد. با بهبود دوام، هزينه هاي مربوط به تعمير و نگهداري ابنيه كاهش يافته و از نياز به تاسيس سازه هاي جديد كاسته مي گردد.

یكي از اولين و اصولي ترين مباني اجراي با كيفيت و با دوام در سازه هاي بتني بهره مندي از طرح اختلاط بتن، منطبق با شرايط خاص محيط، مشخصات و كاربري سازه، مصالح موجود در منطقه و افزودني هاي مناسب بتن مي باشد.

اگر دوام بتن را به عنوان تاثير گذارترين فاكتور در پايداري سازه ها بدانيم، بي شك درك صحيح و اعمال شرايط ويژه منطقه اي به خصوص لحاظ چگونگي مقابله با عوامل خورنده و مخرب بتن مي تواند تضمين کننده دوام سازه های بتنی باشد.

امروزه با تنوع خواسته های دست اندرکاران صنعت بتن در پروژه ها  و تولیدات خود مانند بتن های سبک، بتن های خودتراکم، بتن های گوگردی و بتن های پلیمری، نیاز به ورود تخصصی در مقوله طرح اختلاط بتن بیش از پیش قوت گرفته است. در این مقاله در بخش مجزایی، توضیحاتی در خصوص راهنمایی برای تولید بتن  های خاص مورد بررسی قرار می گیرد.

در خدمات کارشناسی  در کنار مباحث فنی می بایست نگاهی به مسائل اقتصادی نیز داشت تا در نهایت بتن ساخته شده از نظر اقتصادی نیز با رعایت کلیه الزامات فنی، مناسب باشد.

خیلی از مواقع مشاهده شده است ضوابطی برای انتخاب مصالح در نظر گرفته شده ولی با توجه به شرایط بهره برداری سازه عملا به چنین محدودیت هایی نیاز نبوده و صرفا منجر به افزایش قیمت تمام شده بتن گردیده است. لذا با توجه به موارد مطرح شده طرح مخلوطی مناسب است که علاوه بر پوشش کلیه الزامات فنی، از نظر اقتصادی نیز بررسی شده باشد.

در تهیه طرح مخلوط بتن علاوه بر مسائل فنی و اقتصادی مواردی نظیر نحوه حمل، ریختن و عمل آوری بتن می بایست مد نظر باشد. به طور مثال چنانچه نحوه انتقال بتن به وسیله باکت یا پمپ باشد، اسلامپ طرح می تواند متفاوت باشد که این امر می توان در مقدار مصرف یا نوع ماده افزودنی تاثیر گذار باشد.

امروزه با پیشرفت علم صنایع، کارفرمایان به جهت کاهش هزینه های سنگین بازسازی و نگهداری سازه های بتنی در تلاش هستند تا از ابتدا شرایط بهینه برای انتخاب مصالح ساخت و اجرای بتن و … را در نظر بگیرند، تا عمر خدمات دهی بتن در شرایط محیطی بهره برداری بهبود پیدا کند. بدین منظور کارفرمایان با افراد متخصص همچون مشاور بتن مشورت کرده تا به هدف مد نظر شان نزدیک شوند.


رعایت اصول فنی در انتخاب بتن 

همان طور که پیشتر اشاره شد به منظور دستیابی به یک بتن مستحکم و با کیفیت باید با رعایت اصول فنی و مسائل مالی طرح اختلاط بتن را به خوبی پیاده سازی کنیم. بدین منظور باید به موارد زیر توجه داشته باشیم .

 • بررسی و تحلیل ویژگی‌ های ساختاری و بهره برداری سازه
 •  انتخاب نوع سیمان مصرفی برای ساخت بتن
 • بررسی نحوه ساخت بتن بررسی
 • نحوه انتقال بتن
 • بررسی شیوه متراکم سازی بتن
 • نحوه به عمل آوری و نگهداری بتن
 • و …

با توجه به مواردی که اشاره شد طرح مخلوطی مناسب به طرحی گفته می شود که علاوه بر پیاده سازی تمام آیتم های فنی از نظر اقتصادی نیز به صرفه باشد.

از این رو شما می توانید با با کمک واحد تحقیق و توسعه شرکت ایران بتن مشورت کرده تا طرح مخلوط انواع بتن های خاص توسط حرفه ای ترین تیم مشاوره بتن در اختیار شما عزیزان، قرار گیرد.

همچنین می توانیم برای جلوگیری ار یخ زدگی بتن از ضدیخ بتن استفاده کنیم این ماده علاوه بر جلوگیری از یخ زدگی به استحکام بتن کمک می کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و ارتباط با مشاورین ایران بتن می توانید با پشتیبانان ما تماس گرفته تا ما پاسخگوی شما باشیم. 

از این که تا اینجای مقاله ما را همراهی کردید از شما بسیار سپاس گزاریم.


مشاوره تولید انواع بتن های خاص 

بتن خود تراکم یا SCC

طبق تعریف انجمن بتن ایالات متحده (ACI 237R-07) بتن خودتراکم عبارت است از “بتنی با کارایی زیاد و عدم جداشدگی که می تواند پس از ریخته شدن در محل موردنظر، فضای قالب را پر کند و اطراف آرماتورها را بدون نیاز به تراکم مکانیکی فرا بگیرد”.  De Schutter و همکارانش (2008) موارد زیر را به عنوان پارامترهای ضروری برای یک مخلوط بتن خودتراکم در حالت تازه عنوان کرده اند:

 1. توانایی جریان یافتن تحت وزن خود را داشته باشد.
 2. توانایی پر کردن تمامی فضای خالی موجود (فضای قالب) را داشته باشد.
 3. توانایی ایجاد یک مصالح متراکم و به اندازه ی کافی همگن را بدون نیاز به انجام عملیات تراکم داشته باشد.

به طورکلی بتن خودتراکم با مصالحی مشابه بتن معمولی ساخته می شود؛ با این تفاوت که مقدار ریز دانه آن بیشتر است و در برخی موارد برای ساخت آن علاوه بر مقادیر نسبتاً زیاد فوق روان کننده، از افزودنی اصلاح کننده لزجت نیز برای بهبود خواص بتن تازه استفاده می شود.

بتن پر مقاومت (HSC)

طبق تعریف انجمن بتن ایالات متحده بتن با مقاومت زیاد یا بتن پر مقاومت (HSC)، بتنی است که با سنگدانه های معمولی ساخته شده و مقاومت فشاری آن بیش از ۴۰ مگاپاسکال (psi6000) است. امروزه بتن پرمقاومت بتنی با مقاومت فشاری مشخصه 55 مگاپاسکال (psi8000) یا بالاتر تعریف می‌شود. امروزه در بسیاری از کشورها بتن با مقاومت فشاری مشخصه بیش از 55 مگاپاسکال به طور روزمره تولید می‌شود.

برای تولید بتن پر مقاومت، نیاز به کنترل کیفیت دقیق تر، و همچنین دقت بیشتر در انتخاب مصالح و نسبت های آن (روان کننده ها، مواد افزودنی معدنی، نوع و اندازه سنگدانه ها و…) است. از این رو برای تمایز این نوع بتن های مخصوص که دارای مقاومت فشاری بیش از ۴۰ (یا 55) مگاپاسکال هستند، در مقایسه با بتن های معمولی، آنها را بتن های پر مقاومت می نامند.

بتن سبک سازه ای

بتن سبک سازه‌ای از سنگدانه های سبک ساخته شده و مشکلات وزن و دوام سازه را حل می کند، دارای مقاومتی قابل مقایسه با بتن با وزن معمولی است، اما به طور معمول 25 تا 35 درصد سبک تر است. طبق تعریف انجمن بتن ایالات متحده (۸۷-ACl 213R) تحت عنوان «راهنمایی برای بتن سازه ای با سنگدانه های سبک»، این نوع بتن را چنین تعریف می کند:

بتن سازه ای با سنگدانه های سبک، بتنی است که مقاومت فشاری ۲۸ روزه آن بیش از ۱۷ مگاپاسکال بوده و وزن مخصوص خشک شده در هوای آن از ۱۸۵۰ کیلوگرم بر متر مکعب بیشتر نباشد.

بتن سبک ممکن است تماما از سنگدانه های سبک و یا بنا به دلایلی خاص از مخلوطی از سنگدانه های معمولی و سبک ساخته شود. به منظور پاسخگویی به نیازهای کارایی و دیگر خصوصیات، معمولا در عمل از ماسه و مصالح سنگی ریز دانه معمولی استفاده می شود.

بتن آب بند

بتن آب بند به بتنی گفته می شود که همه تدابیر و تمهیدات لازم جهت کاهش نفوذپذیری و آب بندی در آن دیده شده باشد. میزان نفوذپذیری بتن، اتصالات، قطعات نصبی و ترک خوردگی‌ها، خاصیت آب بندی یک سازه را تامین می کنند. دستیابی به یک سازه با دوام و آب بند، نیاز به طرح مهندسی مناسبی دارد. تک تک اعضای این سیستم باید سازگار با هم عمل کنند تا احتمال بروز اشتباه کاهش یابد. بتن آب‌بند عموما بتنی نفوذناپذیر است. برای دستیابی به بتنی آب بند، باید توزیع دانه بندی مناسبی در نظر گرفته و تخلخل مویینگی کاهش یابد.

بتن شاتکریت

طبق تعریف موسسه بتن آمریکا، شاتکریت عبارت است از ملات یا بتنی که به صورت پنوماتیکی با سرعت بالا بر روی سطح پخش می شود. اجرای شاتکریت به دو نوع شکل مختلف صورت می گیرد: مخلوط خشک و مخلوط مرطوب.

به دلیل تفاوت در نیاز آب بین این دو فرایند، نسبت آب به سیمان (w/c) شاتکریت مخلوط مرطوب به طور کلی بیشتر از ترکیب مخلوط خشک مربوطه آن است. این امر منجر به تخلخل، نفوذپذیری، انقباض ناشی از خشک شدن بیشتر، مقاومت و دوام کمتر شاتکریت در مخلوط مرطوب نسبت به ترکیب مخلوط خشک می شود.

بتن رنگی

 بتن رنگی که به آن بتن تزئینی نیز گفته می شود با استفاده از رنگدانه‌ها از حالت خاکستری متداول خود خارج شده و برای ایجاد طرح های منحصر به فرد استفاده می‌شود. روش تولید بتن رنگی اساساً تفاوتی با تولید بتن معمولی ندارد و رنگ، به آسانی به مخلوط اضافه می گردد. رنگ دانه های معدنی به صورت ذرات بسیار ریز (در حد یک دهم قطر ذرات سیمان) جهت ایجاد چسبندگی مناسب و افزایش استحکام رنگ، با سیمان مخلوط می گردند و سپس مخلوط حاصل به سنگدانه اضافه شده تا پس از اختلاط کامل، رنگ یکنواختی ارایه دهد. مقدار رنگدانه مورد نیاز برای رنگ کردن بتن با توجه به مقدار سیمان، نوع رنگدانه رنگی و روش ترکیب آن به مخلوط تغییر خواهد کرد.

 بتن مسلح با الیاف شیشه (GFRC)

بتن مسلح با الیاف شیشه (GFRC) نوعی بتن تقویت شده با الیاف  شیشه است که به واسطه سیلیس و الیاف به کار رفته در مخلوط، یک کریستالیزاسیون بین بتن و الیاف بوجود می آید که باعث افزایش مقاومت های بتن خصوصاً مقاومت کششی خواهد شد و در نتیجه ترک های سطحی نیز بوجود نخواهد آمد. 

بتن اکسپوز یا نمایان

انجمن بتن آمریکا (ACI) بتن اکسپوز را “بتنی که در سطح داخلی یا خارجی یک سازه در معرض دید است و به ویژگی بصری آن کمک می کند”، تعریف می کند. بتن اکسپوز یکی از انواع بتن است که به دلیل دارا بودن سطح صیقلی و صاف در نمای خارجی و داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع بتن به معماران اجازه می‌دهد طرح‌های مورد نظرشان برای نمای ساختمان را به راحتی پیاده‌سازی کنند. این نوع بتن معمولا به صورت پنل‌های بتنی آماده شده است و پنل‌ها در هر ابعادی تولید می‌شوند و بسته به محل مورد استفاده، اندازه آنها می‌تواند متفاوت باشد. بتن‌نما وزن سبک‌تری نسبت به سایر مصالح ساختمانی دارد، به همین دلیل به گزینه مناسبی برای نمای ساختمان تبدیل شده است.

همپنین شرکت ایران بتن در زمینه سخت سنگ مصنوعی بسیار تجارب بالایی دارد که می توانید سنگ های مصنوعی با کیفیتی را بسازید.


حوزه های کارشناسی بتن

معمولا مشاوره بتن در حوزه های مختلفی مرتبط با بتن صورت می گیرد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بررسی و تحلیل ویژگی‌ های ساختاری و بهره برداری سازه
 • مشاوره طرح اختلاط بتن
 • بررسی نحوه ساخت بتن
 • نحوه انتقال بتن
 • نحوه عمل آوری و نگهداری بتن
 • اجرای سازه های نفوذ ناپذیر
 • اجرای بتن های خاص
 • تست های غیرمخرب و ارزیابی بتن
 • تعمیر و تقویت بتن
 • آب بندی و محافظت سازه های بتنی
 • مشاوره در زمینه مصرف بهینه و صحیح افزودنی های بتن
 • مشاوره و اجرای مقاوم سازی سازه های بتنی
 • مشاوره در زمینه اجرای سازه های بتنی

طرح مخلوط مناسب

به منظور دستیابی به طرح مخلوط مناسب با رعایت الزامات فنی و مسائل مالی می بایست موارد زیر مد نظر باشد:

 • انتخاب منابع قرضه مصالح سنگی مناسب
 • انتخاب نوع سیمان
 • تهیه طرح مخلوط مناسب
 • نحوه ساخت بتن
 • نحوه انتقال بتن
 • نوع ریختن و متراکم ساختن بتن
 • نگهداری و عمل آوری بتن
  به منظور دستیابی به یک بتن خوب کلیه موارد فوق می بایست مدنظر قرار گیرد و یک مشاوره بتن بر این موارد نظارت می کند. یکی از موارد بسیار مهم که در برخی از موارد مورد کم توجهی قرار می گیرد، عمل آوری بتن می باشد. چنانچه همه موارد فوق با نهایت دقت مورد نظارت و اجرا قرار گیرد ولی بتن پس از ریختن به طور مناسب عمل آوری نگردد، ممکن است شرایط و الزامات مورد نظر طراح تامین نگردد. به عنوان مثال چنانچه بتنی با در نظر گرفتن کلیه الزامات ساخته شود ولی عمل آوری آن به درستی انجان نشود، نسبت به بتنی که با نسبت آب به سیمان بالاتری ساخته شده ولی به درستی عمل آوری آن صورت پذیرفته است، در آزمایش های دوام عملکرد ضعیف تری از خود نشان خواهد داد، همچنین گفته می¬شود که عمل آوری نامناسب یا عدم عمل آوری بتن می تواند مقاومت فشاری را تا حدود 50 درصد کاهش دهد که این موارد اهمیت عمل آوری بتن را نشان می دهند. با توجه به مواردی که اشاره شد طرح مخلوط مناسب به طرحی گفته می شود که علاوه بر پیاده سازی تمام آیتم های فنی از نظر اقتصادی نیز به صرفه باشد.

چکیده

با مشاوره تخصصی بتن می توان در نه تنها انتخاب بتن بلکه در طراحی سازه ها و چگونگی استفاده از مواد دیگری نظیر ضد یخ بتن و ژل میکروسیلیس و چگونگی استفاده از پمپ بتن بهره ببریم.

در صورت نیاز به دریافت مشاوره بتن می­توانید از خدمات مشاوره تیم ما که از متخصصین و اساتید حوزه بتن در دانشگاه های برتر کشور تشکیل  شده است، استفاده کنید.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاه خود را بیان کنید.

 1. alireza a گفت:

  بسیار کاربری بود مرسی از سایت خوبتون

 2. ghardashi گفت:

  تشکر بابت این همه اطلاعات مفیدتون

 3. سمیه رستمی گفت:

  بسیار عالی

 4. ناشناس گفت:

  متشکر از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *