مشاوره تکنولوژی بتن و افزودنی های بتن

تهاتر شن و ماسه

دنیای ساخت و ساز چه در زمینه ساختمان و چه در مورد پروژه های عمرانی بسیار گسترده و متنوع است و همیشه به منظور پیش برد کارها روش های جدیدی اتخاذ می شود. تصور کنید سازنده ای ساخت بنایی را آغاز می کند و در میانه راه با مشکل کمبود پول نقد مواجه می شود. در این مواقع چه کاری از دست سازنده بر می آید؟ آیا باید پروژه را نیمه کاره رها کند؟ قطعا نه!
بر همین اساس راهکارهایی مانند تهاتر وجود دارد که این مشکل را حل می کند. اینک ما قصد داریم در این متن تهاتر شن و ماسه به عنوان یکی از مهم ترین و کاربردی ترین مصالح موجود را مورد بررسی قرار دهیم.

در این مقاله ابتدا شن و ماسه و کاربردهای آن، سپس معنی تهاتر شن و ماسه و بعد نکات مهم در این رابطه را شرح خواهیم داد.

شن و ماسه چیست؟

شن و ماسه مصالحی هستند که در دسته سنگدانه ها قرار می گیرند. به سنگدانه هایی که دارای ابعادی در بازه ۲ تا ۶۰ میلی متر هستند، شن و به سنگدانه های با ابعاد ریزتر ماسه گفته می شود.

شن و ماسه کاربردهای بسیاری دارند و در هر پروژه مورد استفاده قرار می گیرند. از مهم ترین ها می توان به ساخت انواع بتن و ملات اشاره نمود که به جرات می توان گفت هیچ پروژه ای بدون استفاده از شن و ماسه ساخته نمی شود.

با بررسی کاربردهای سنگدانه های شن و ماسه در این بخش اهمیت تهاتر شن و ماسه را بهتر درک خواهیم کرد.

 

مطالعه بیشتر: تهاتر سیمان

تهاتر بتن

تهاتر شن و ماسه
تهاتر شن و ماسه

مهم ترین کاربردها

تا اینجا سعی کردیم به صورت مختصر مهم ترین کاربردهای شن و ماسه را شرح دهیم. البته لازم است بگوییم کاربرد شن و ماسه گسترده تر از موارد ذکر شده است بنابراین با هم به بررسی تهاتر شن و ماسه می پردازیم.

به همین منظور ابتدا معنای لغوی و قانونی تهاتر را شرح می دهیم و بعد تهاتر شن و ماسه را بررسی می کنیم.

تعریف تهاتر

ابتدا با یک مثال تهاتر را توضیح می دهیم تا ملموس تر باشد. ممکن است فردی برای مالک، ساختمانی را به صورت پیمانکاری ساخته باشد، پیش می آید که مالک به دلیل کمبود پول نقد طلب را تسویه نمی کند. در این شرایط می توان یک واحد از همان ساختمان را با پیمانکار تهاتر کرد.

این مسئله در مورد خرید مصالح ساختمانی نیز رواج دارد و تهاتر ماسه و سیمان یکی از متداول ترین اشکال این روش است.

در کل تهاتر به حالتی گفته می شود که دو طرف در یک موضوع به هم دین داشته باشند و به وسیله تهاتر این دین از هر دو نفر ساقط شود.

البته برای دیون غیر هم جنس نیز روشی به نام تهاتر قراردادی وجود دارد که در بخش بعدی به آن خواهیم پرداخت زیرا تهاتر شن و ماسه نیز به این روش انجام می شود.

 

بررسی انواع تهاتر

سه نوع تهاتر داریم که با استفاده از آن ها می توان تهاتر شن و ماسه را نیز انجام داد. این سه مورد به صورت زیر دسته بندی می شوند:

 

شرایط مهم در تهاتر شن و ماسه

در انجام هر نوع تهاتر از جمله تهاتر شن و ماسه لازم است به یک سری از نکات دقت شود. که از میان آن ها می توان به موارد  زیر اشاره نمود:

تهاتر شن و ماسه و … به معنی اجرای تعهد دو طرف در مقابل یکدیگر است.

نکاتی که گفته شد به صورت کلی برای انواع تهاتر بود اما در ادامه قصد دارید تهاتر شن و ماسه و نکات مهم آن را مورد بحث قرار دهیم.

 

نکات مهم در مورد تهاتر شن و ماسه

در بخش های قبلی تا حدودی با تهاتر شن و ماسه و انواع تهاتر آشنا شدیم اما نکته مهم اینکه تهاتر شن و ماسه و سایر مصالح ساختمانی را نمی توان کاری راحت و ساده دانست زیرا پیچیدگی های خاص خود را دارد که حتما باید با آن ها دقت شود.

فرض کنید برای تامین شن و ماسه پروژه ای قرار است از تهاتر شن و ماسه با ملک استفاده شود، بدیهی است که در این شرایط قیمت مصالح با ملک باید برابر یا نزدیک به هم باشد. برای رسیدن به بهترین و نزدیک ترین قیمت لازم است با افرادی که در این مورد صلاحیت دارند، مشورت نمایید و از آن ها کمک بگیرید.

نگران نباشید ما در کنار شما هستیم و هر زمان که به اطلاعاتی در این زمینه نیاز دارید یا می خواهید تهاتر را به صورت حرفه ای انجام دهید می توانید از طریق شماره های موجود در سایت با نیروی متخصص ما در تماس باشید.

اگر بخواهیم به پیشینه تهاتر شن و ماسه و به طور کلی تهاتر نگاه کنیم می توانیم از مبادله کالا به کالا نام ببریم. این نوع معامله از زمان های بسیار دور حتی قبل از اختراع پول رواج داشته و هر فرد برای تهیه کالای مورد نیاز خود، کالایی که طرف مقابل نیاز داشت را به او واگذار می کرد.

این امر تا امروز ادامه دارد و در شرایطی که سازنده یا پیمانکار با مشکل کمبود پول مواجه می شود به کار می آید و از طریق تهاتر شن و ماسه و سایر مصالح امکان تامین اقلام مورد نیاز وجود دارد.

 

دلایل تهاتر شن و ماسه

تهاتر شن و ماسه به دو دلیل تامین مالی پروژه های ساختمانی و عمرانی و جبران کردن کمبود پول نقد (نقدینگی) به کار می رود.

تهاتر ماسه و شن
تهاتر شن و ماسه به دو دلیل تامین مالی پروژه های ساختمانی و عمرانی و جبران کردن کمبود پول نقد (نقدینگی) به کار می رود.

چرا تهاتر شن و ماسه مفید است؟

جالب است بدانید علاوه بر تهاتر شن و ماسه و مصالح امکان گرفتن خدمات به این روش نیز وجود دارد. به عنوان مثال عملیات های مختلف ساختمانی مانند بتن ریزی، آرماتوربندی، ساخت فونداسیون و … را می توان نام برد.

 

کاربرد تهاتر

از این شیوه در ساختمان سازی بسیار استفاده می شود و این موضوع با توجه به گسترش صنعت ساخت و ساز اهمیت زیادی پیدا می کند. تهاتر شن و ماسه و اقلام مختلف ساختمانی نیز خود به گسترش بیشتر صنعت ساخت و ساز کمک می کند.

همان طور که می دانید قیمت مصالح و سایر تجهیزات، خدمات و اقلام ساختمانی با سرعت افزایش پیدا می کند و چنانچه راه هایی مانند تهاتر وجود نداشته باشد ممکن است این صنعت به دلیل کمبود نقدینگی دچار رکود شود.

تهاترهای ساختمانی

تهاتر شن و ماسه نیز مانند سایر مصالح ساختمانی است و به این شکل انجام می شود که فروشنده مصالح یا ارائه دهنده خدمات در ازای مواد و خدمات یک یا چند واحد از سازنده دریافت می کند. تعداد و متراژ واحدهای دریافت شده به طور کامل به ارزش مصالح و خدمات ارائه شده بستگی دارد.

 

تهاتر شن و ماسه علاوه بر ملک به زمین، باغ، ویلا و … نیز انجام می شود.

تهاتر شن
کلیه مراحل تهاتر شن و ماسه باید به وسیله افراد متخصص و با صلاحیت انجام شود. به همین منظور می توانید با ما در ارتباط باشید.

در تهاتر شن و ماسه رعایت کنیم

نکاتی وجود دارد که در زمان تهاتر شن و ماسه باید به آن ها توجه داشته باشیم تا بدون ایجاد مشکل انجام شوند. در این بخش به تعدادی از مهم ترین ها اشاره خواهیم کرد:

 

همان طور که در ابتدای مقاله به کاربردهای شن و ماسه اشاره کردیم، دانستیم بسیاری از پروژه های ساختمانی و عمرانی بدون استفاده از این مصالح امکان پذیر نخواهد بود.

شن و ماسه دارای انواع مختلفی مانند طبیعی، مصنوعی، گرد گوشه و تیز گوشه هستند که هر کدام از آن ها خواص خاص خود را دارند و بنا به نیازهای پروژه و شرایط بهترین نوع انتخاب می شود.

به عنوان مثال سنگدانه های شکسته که دارای گوشه های تیز هستند به دلیل اصطکاکی که ایجاد می کنند، بسیار بهتر به هم می چسبند و ملاتی مقاوم تر ایجاد می کنند در مقابل سنگ های گرد گوشه قالب پذیری بیشتر و مقاومت کمتری خواهند داشت. برای تامین انواع مختلف آن ها می توان از تهاتر شن و ماسه استفاده نمود.

سخن نهایی

در این مقاله سعی کردیم شما را با انواع تهاتر و نکات مهمی که در زمان انجام باید رعایت شود آشنا کنیم. باز هم توصیه می کنیم تنها در صورتی که در این زمینه تجربه دارید از تهاتر شن و ماسه و … استفاده نمایید، در غیر این صورت حتما از افراد متخصص کمک بگیرید.

ما نیز در کنار شما خواهیم بود تا مصالح ساختمانی را به بهترین شکل ممکن تهیه نمایید، پس با ما تماس بگیرید.

شماره تماس: ۰۹۰۰۱۸۸۷۰۰۰

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *