مشاوره تکنولوژی بتن و افزودنی های بتن

افزودن آب به بتن، آب اضافه ای هست که معمولاً بعد از رسیدن تراک میکسر به محل بتن ریزی به بتن آماده اضافه می شود. این کار میتواند با بخشی از آب طرح مخلوط که برای شستشو حفظ شده و یا با آبی که خارج از مقدار طرح اختلاط است، به دستور خریدار صورت گیرد. آب طرح مخلوط، مقدار آب تعیین شده از نسبت های اختلاط برای عملکرد مورد نیاز بتن است.

چرا در محل بتن ریزی به بتن آب اضافه می شود؟

در حقیقت دلیل افزودن آب به بتن، افزایش اسلامپ آن است. وقتی بتن آماده به محل بتن ریزی می رسد، ممکن است اسلامپ کمتر از مقدار مقرر در مشخصات باشد و یا قوام آن به گونه باشد که تاثیر منفی بر روی بتن ریزی و یا پمپاژ داشته باشد، در آن زمان مقدار آبی را به مخلوط اضافه می کنند. این کار در زمانی مجاز به انجام است که بعد از افزودن آب، نسبت آب به مواد سیمانی (W/CM) از حد تعیین شده تجاوز نکند.

لازم به ذکر است که افزودنی کارگاهی آب برای بتن های تا رده مقاومتی C25 مجاز به انجام می باشد. برای رده های مقاومتی بالاتر، می بایست با مواد فوق روان کننده HRWR قوام بتن اصلاح شود. افزودن آب به بتن را مطابق با انچه که در مشخصات استاندارد بتن آماده (ASTM C94) آمده است، انجام دهید.

معمولاً این تولید کنندگان بتن هستند که طرح اختلاط بتن را مبتنی بر تجارب و آیین نامه های مربوطه برای ایفای عملکرد لازم، ارائه می دهند. افزودن آب در حدی که از طرح اختلاط و نسبت آب به سیمان تجاوز کند، قطعا باعث کاهش مقاومت فشاری و از بین رفتن خواص بتن می شود. افزایش آب موجب افزایش احتمال وقوع ترک خوردگی خواهد شد.

افزودن آب به بتن

اگر خریدار درخواست اضافه کردن آب (فراتر از حد نسبت آب به سیمان مجاز) کند، خریدار مسئول تمامی تبعات ناشی از کاهش کیفیت بتن خواهد بود.”

برای حل این مشکل، تنها را حل، استفاده از مواد روان کننده و یا فوق کاهنده آب است. مواد روان کننده می­توان باعث افزایش کارایی بتن بدون اضافه کردن آب شود. ضمنا افزودن مواد روان کننده بخصوص روان کننده های پلی کربوکسیلاتی می­بایست توسط افراد مجرب انجام شود. زیرا افزودن بیش از حد این مواد روان کننده می تواند بتن را دچار جداشدگی و یا دوفاز شدن بتن کند.

چگونگی آب زدن به بتن در رده های مقاومتی زیر C25 (در صورتی که نسبت آب به سیمان از نسبت مجاز تجاوز نکند):

حداکثر اسلامپ مجاز بتن می­بایست مشخص باشد تا بتوان مقدار آب اضافه را تا به آن اندازه اضافه کرد. تراک میکسرهایی که مدت زمان زیادی معطل شده اند را نمیتوان آب زد.

قبل از تخلیه بتن از تراک میکسر می­بایست اسلامپ واقعی بتن را اندازه گیری کرد. .

یک قاعده کلی که بخوبی کار می­کند آن است که liter 5 یا kg 5 آب در متر مکعب می­تواند تا cm 2.5 اسلامپ را افزایش دهد.

تمامی آب اضافه شده به بتن در محل بتن ریزی می بایست برآورد شده و بر روی کارت اطلاعات پیمانه ثبت و بایگانی شود. نمایندۀ خریدار می­بایست روی کارت اطلاعات پیمانه را مبنی بر افزودن آب امضاء نمایند.  

ASTM C94 الزام می­کند که حداقل ۳۰ دور، چرخش اضافی پس از اضافه شدن آب به تراک میکسر لازم است.

نکته آخر و بحرانی آن است که به هیچ عنوان نباید به بتن های با رده مقاومت بالا آب اضافه شود. تنها را بهبود کارایی و قوام بتن در محل کار، استفاده از مواد فوق روان کننده بتن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *