مشاوره تکنولوژی بتن و افزودنی های بتن

مقدمه

کفسازی یکی از آخرین مراحل اجرایی در پروژه های ساختمانی مختلف است. اما بسته به نوع پروژه و متریال مورد استفاده، روش های اجرای کف سازی نیز متفاوت خواهد بود. به عبارت دیگر کف سازی ممکن است با روش ها و برای کاربری های مختلفی انجام شود. یکی از مهم ترین انواع کف سازی، کفسازی نظامی است. در ادامه با ما همراه باشید تا کمی بیشتر در خصوص این موضوع آشنا شوید.

کفسازی نظامی چیست؟

گفتیم کفسازی بسته به نوع پروژه و متریال متفاوت است. یکی از انواع کف سازی، کفسازی نظامی است. محیط های نظامی اصولا محیط هایی سخت و نیازمند کفسازی های با دوام است.

نکته ای که بسیار دیده می شود استفاده از آسفالت معمولی و قیر برای محیط های نظامی مانند خیابان های دورن پادگان ها و… است. آن هم در شرایطی که در این مسیر ها هر روز تعداد زیادی ادوات نظامی و خودورهای نظامی سنگین و سبک رفت و آمد می کنند. کف سازی غیر اصولی در دراز مدت هزینه های بسیاری را به ارگان های نظامی تحمیل می کند.

اگر چه کفسازی و استفاده از کفپوش های اپوکسی یا پلی یورتان دوام بسیار بالایی دارند. اما عموما در محیط های نظامی در فضای باز مثل باند فرود هواپیما یا فرودگاه های نظامی، یا در سوله های تولید قطعات بزرگ و سنگین از کفپوش های بتنی سخت استفاده می شود. کفپوش های بتنی به دلیل ماندگاری و دوام بالا و همینطور سهولت در اجرا بهترین انتخاب برای اکثر بخش های محیط های نظامی است.

بهترین مصالح برای کف سازی نظامی

در محیط هایی مانند سالن های ورزشی و سالن های همایش و غیره نمی توان از کفپوش بتنی استفاده کرد. مانند همه سالن های ورزشی و سالن های همایش بهترین گزینه کفپوش اپوکسی است، هم به دلیل اجرای سریع و هم به دلیل دوام بالا. 

اما به دلیل خواص مهمی که بتن و کفپوش های بتنی دارند، استفاده از آن ها در فضاهای نظامی، پادگان ها و یا تمامی ارگان ها و محیط هایی که در آن ها ماشین ها و ادوات نظامی سنگین رفت و آمد می کنند پیشنهاد بهتر و مناسب تری است.