بتن آماده │ قطعات بتنی پیش ساخته │مشاوره خرید ، فروش و تولید

منو

کیورینگ بتن

عمل آوری بتن یا اصطلاحا curing به مجموعه فرآیند هایی گفته می شود که نتیجه آن حفظ بتن در شرایط رطوبتی و دمای مناسب می گردد تا در روند کسب مقاومت بتن خللی به وجود نیاید و بتن دچار ترک خوردگی نگردد. فرآیند عمل آوری یا کیورینگ بلافاصله پس از بتن ریزی و عملیات پرداخت شروع شده و بسته به شرایط محیطی تا 3 الی 7 روز پس از بتن ریزی نیز ادامه پیدا می کند.
کیورینگ بتن

کیورینگ بتن

چرا عملیات کیورینگ در بتن مهم است؟

همانطور که میدانیم آب سبک ترین جزء در طرح اختلاط بتن محسوب می شود. به همین دلیل پس ازعملیات بتن ریزی و جایگیری بتن در قالب ، آب آزاد درون بتن به سطح بتن حرکت کرده و مخلوط سیمان و سنگدانه اندکی به سمت پایین متمایل می شوند. خشک شدن این آب سبب خشک شدن خمیر سیمان در لایه سطحی شده و این لایه ترک می خورد. همچنین به دلیل کامل نشدن فرآیند هیدراسیون در لایه سطحی بتن این لایه از مقاومت مکانیکی کمتری نیز برخوردار بوده و مستعد ترک خوردگی در طول عمر بهره برداری سازه نیز می باشند. دما و رطوبت دو عمل مهم در عملیات کیورینگ یا عمل آوری بتن محسوب می شوند. در این مقاله موضوع دما مورد بحث ما نمی باشد. تنها با طور خلاصه می توان گفت که کاهش دما در سنین اولیه سبب کند شدن فرآیند هیدراسیون و واکنش سیمان با آب شده و تشکیل ژل سخت کلسیم هیدراته در بتن را با اخلال مواجه می کند.  در طرف مقابل افزایش دما در سنین اولیه گیرش بتن سبب تشدید فرآیند هیدراسیون شده و سبب کاهش مقاومت های دراز مدت بتن می گردد. در بحث کاهش رطوبت در طی مدت عمل آوری ، همانطور که توضیح داده شده، کاهش آب سبب کاهش مقاومت لایه سطحی بتن و بروز ترک خوردگی در این نواحی شده و زمینه ترک خوردگی بیشتر تحت عملیات بارگذاری را فراهم می آورد.  از طرف دیگر بروز ترک خوردگی در بتن سبب نفوذ آب و املاح مضر به درون بتن شده و روند خرابی بتن را تسریع می بخشد.

جهت انجام عملیات عمل آوری بتن چه کار هایی را می توان انجام داد؟

جهت انجام فرآیند عمل آوری باید مطابق با دو روش کلی عمل کرد. یا باید آب از دست رفته بتن به روش آب دهی مداوم و مرطوب نگه داشتن سطح بتن برطرف گردد که با توجه به کمبود منابع آبی در کشور و تبخیر شدید آب خصوصا در نواحی کویری این موضوع توصیه نمی شود.  راه دوم برآورده سازی شرایطی است که آب موجود در سطح بتن تبخیر نگردد.  و در محیط بتن باقی بماند. جهت جلوگیری از تخیر آب و برآورده سازی عملیات کیورینگ بتن به طور سنتی معمولا از پهن کردن پلاستک یا گونی خیس در پروژه ها استفاده می شد که دارای مشکلاتی بود.  اولین مشکل این است که فراهم سازی ابعاد زیاد پلاستیک یا گونی خیس در پروژه با مشکلاتی همراه است . مشکل بعدی این است که انجام عملیات کیورینگ در بخش های قائم مانند ستون ها و دیوار حائل مشکل است. به سبب همین مشکلات اجرایی معمولا در ساخت و ساز های نوین از مواد غشا ساز بتن یا کیورینگ بتن استفاده می گردد.  
کیورینگ بتن

کیورینگ بتن

مواد غشا ساز عمل آورنده بتن چیست؟

کیورینگ بتن یک ترکیب سیلیکونی غنی شده با رزین است که به منظور عمل آوری بهتر و مناسب تر بتن بر روی سطح آن اعمال می گردد.  این ترکیب مایع که بر پایه حلال آبی بوده و با آب رقیق می شود پس از اجرا بر روی بتن تازه، فیلم نازکی بر روی بتن ایجاد کرده و از تبخیر رطوبت سطحی بتن جلوگیری می کند و بدین صورت آب در محیط بتن باقی می ماند.  کیورینگ بتن به دلیل دارا بودن رزین ها و ترکیبات ویژه ، بتن را مقابل تشعشعات  شدید آفتاب محافظت می کند و پس از سپری شدن اندکی زمانی پس از اجرا و اتمام کیورینگ بتن به راحتی بر اثر عوامل جوی و سایش حاصل از عوامل ترافیکی عبوری از روی سطح اجرا شده پاک می گردد.
کیورینگ بتن

مواد کیورینگ بتن به دو نوع شفاف یا نیمه شفاف بدون رنگ و نوع رنگدانه سفید تقسیم بندی می شود.

استاندارد ملی ایران در ارتباط با کیورینگ بتن چه می گوید؟

مطابق با مبحث نهم مقررات ملی ساختمان و آیین نامه بتن ایران حداقل مدت زمان عمل آوری بتن مطابق جدول زیر است :  
  نوع سیمان شرایط محیطی پس از ریختن بتن در قالب دمای متوسط سطح بتن
5-10 درجه سانتی گراد بالاتر از 10 درجه سانتی گراد
  نوع 1،2،3،5 متوسط 4 روز 3 روز
ضعیف 6 روز 4 روز
همه سیمان ها به جز نوع 1،2،3،5 و همه سیمان های حاوی مواد پوزولانی و روباره ای متوسط
ضعیف 10 روز 7 روز
همه سیمان ها خوب اقدامات خاصی ضرورت ندارد.
  علاوه بر آن استاندارد ملی ایران به شماره 8288 تحت عنوان “مواد موایع غشا ساز جهت عمل آوری بتن” ویژگی های کیورینگ بتن را به صورت زیر بیان می کند. مواد کیورینگ بتن به دو نوع شفاف یا نیمه شفاف بدون رنگ و نوع رنگدانه سفید تقسیم بندی می شود. در نوع مواد غشا ساز شفاف و نیمه شفاف با رنگ دانه ثابت باید بتواند به سهولت حداقل 4 ساعت پس از استفاده بر روی سطح بتن قابل تشخیص باشد.  و در معرض نور مستقیم خورشید پس از 7 روز محو گردد. مواد کیورینگ نوع 2 متشکل از رنگدانه سفید و رنگ پایه باید جدا از هم باشند.  این مواد پس از اعمال بر روی سطح بتن باید ظاهر سفید یکنواختی از خود نشان دهند. مواد غشا ساز عمدتا بر پایه حلال آبی بوده و با نسبت 1 به 1 تا 1 به 3 رقیق می شوند.  به گونه ای که بتواند روش اسپری کردن، قلم مو، غلتک زدن قابل استفاده باشد و در دمای بالاتر از چهار درجه سیلیسوس تشکیل پوشش یکنواخت دهد. می توان جهت اعمال مواد غشا ساز بتن در سطوح قائم آن را در در دو لایه با فاصله زمانی تقریبا 1 ساعت اجرا کرد.  مواد مایع غشا ساز باید پس از بتن ریزی و در فاصله زمانی اعمال گردد که بتن به اندازه ای سخت شده یا گیرش حاصل نموده که در حین استفاده با مایع غشا ساز ترکیب نشود. مواد غشا ساز باید دارای قابلیت نگه داری حداقل 6 ماه بدون تغییر ماهیت باشد.  میزان تبخیر آب از سطح بتن نباید بیش از 0.55 کیلوگرم در متر مربع در مدت 72 ساعت نباشد. مواد غشا ساز نوع 2 باید انعکاس نور حداقل 60 درصد از خود نشان دهند. مواد کیورینگ بتن باید در مدت کمتر از 4 ساعت به گونه ای خشک شوند که امکان لمس کردن بدون اثر گذاری وجود داشته باشد.  

شماره تماس: 09001887000

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter