مشاوره تکنولوژی بتن و افزودنی های بتن

سازه های بتنی بزرگ مانند سدها، ناوبرها، پایه‌های اسکله و موج شکن‌های بزرگ در طول فرایند هیدراسیون سیمان (فرایند عمل‌آوری و سخت شدن سیمان) و انبساط مربوطه، گرمای بیش از حدی تولید می‌کنند. در سازه‌های کوچک این پدیده اهمیت زیادی ندارد، اما در بتن انبوه به ویژه برای پروژه‌های سد سازی این موضوع بسیار قابل توجه است. برای کاهش این اثرات معمولاً از خنک سازی بتن در طول ساخت و ساز با کمک دستگاهی به نام کراشر یخ شکن بچینگ استفاده می‌شود.

کراشر یخ‌ شکن بچینگ

بهترین راه تولید بتن در پروژه‌های عظیم، استفاده از سیستم بچینگ پلانت می‌باشد. این سیستم از بخش‌های مختلفی برای تولید بتنی با بهترین کیفیت تشکیل شده‌است. کراشر یخ‌ شکن بچینگ یکی از دستگاه‌های مهم این سیستم است. کراشر یخ شکن بچینگ قالب‌های یخ را به اندازه‌های متفاوت خواسته شده خرد می‌کند. این قطعات خرد شده وارد دستگاه بچینگ پلانت شده و دمای بتن را کنترل می‌کنند.

کاربرد کراشر یخ‌ شکن بچینگ

در هنگام اختلاط مصالح اولیه برای تولید بتن، به دلیل گرمازا بودن واکنش هیدراسیون سیمان با آب، دمای بتن افزایش پیدا می‌کند. این افزایش دما باید در محدوده‌ی استاندارد باشد. در پروژه‌های عظیم مقدار بتن تولید شده زیاد بوده و به تبع گرمای بیشتری در حین تولید بتن آزاد می‌شود. همچنین در فصول گرم سال و در مناطق جنوبی کشور دمای بالای هوا نیز در تولید بتن اثر منفی به همراه دارد.

در واقع گرمای هیدراسیون دما را در طول فرآیند عمل‌آوری تا ۹۳ درجه سانتی‌گراد افزایش می‌دهد و باعث افزایش حجم بتن می‌شود. پس از عمل‌آوری، بتن دوباره سرد می‌شود و حجم آن کاهش می‌یابد و در نهایت باعث ایجاد ترک می‌شود. برای جلوگیری از ترک خوردگی، دمای ریختن اولیه بتن باید به حدی کاهش یابد که حداکثر دما در طول فرآیند عمل‌آوری از حد معینی که توسط دمای محیط تعیین می‌شود تجاوز نکند.

از این رو برای برطرف نمودن این معضل از قالب‌های یخ استفاده می‌شود. این قالب‌ها در ابعاد بزرگ و به طول یک متر تولید شده و وزنی حدود ۲۵ کیلوگرم دارند. به همین دلیل این قالب‌ها باید خرد شوند و سپس مورد استفاده قرار گیرند. با بکارگیری کراشر یخ‌ شکن بچینگ این کار به صورت اتوماتیک و با بالاترین سرعت صورت می‌‌گیرد. در سیستم بچینگ پلانت وجود کراشر یخ‌ شکن بچینگ الزامی است، تا دمای ناشی از تولید حجم زیادی از بتن را متعادل کند.

کراشر یخ‌ شکن بچینگ
کراشر یخ‌ شکن بچینگ

مزایا

طراحی تولید کراشر یخ‌ شکن بچینگ

جنس بدنه‌ی کراشر یخ‌ شکن بچینگ، فولادی (استیل) و یا گالوانیزه می‌باشد. اجزای تشکیل دهنده کراشر یخ‌ شکن بچینگ عبارتند از: بدنه، تیغه، موتور، تسمه، فولی، یاتاقان و بلبرینگ که در ادامه به توضیح هر قسمت از این دستگاه پرداخته می‌شود.

  1. بدنه داخلی و خارجی کراشر یخ‌ شکن بچینگ بنا به سفارش مشتری از استیل خالص و یا گالوانیزه ضد زنگ ساخته می‌شود. این بدنه قابل تعویض می‌باشد.
  2. جنس تیغه‌های کراشر یخ‌ شکن بچینگ از آلیاژ فولادی کروم نیکل  (Fe-Cr-Ni-C) می‌باشد. این نوع آلیاژ در برابر اکسیداسیون و خوردگی در دماهای بالا مقاومت چشم‌گیری دارد، همچنین از مقاومت سایشی خوبی برخوردار است. به همین علت این تیغه‌ها در برابر فشار و ضربه بسیار مقاوم بوده و با خاصیت ضد زنگ‌ زدگی خود در برابر رطوبت و خوردگی مقام هستند.
  3. موتور موتوژن این دستگاه بسیار قدرتمند می‌باشد. همچنین برق کمتری نسبت به دیگر موتورها مصرف می‌کند. قدرت موتور کراشر یخ‌ شکن بچینگ نیز بسته به نیاز مشتری در محدوده ۱٫۵ تا ۶ اسب بخار می‌باشد.
  4. نیروی تولیدی در موتور کراشر یخ‌ شکن بچینگ توسط تسمه و فولی به تیغه‌ها منتقل شده و باعث به حرکت در آمدن آنها می‌شود. فولی که به پولی (Pulley) نیز شناخته می‌شود، شبیه چرخی است که یک شیار در وسط آن ایجاد شده و تسمه در این شیار قرار گرفته‌است.
  5. هر نوع حرکتی با اصطکاک همراه است. اصطکاک انرژی را هدر داده و باعث آسیب رسیدن به قطعات و کاهش طول عمر دستگاه می‌شود. یاتاقان و بلبرینگ باعث راحت‌تر شدن حرکت و در نتیجه کاهش اصطکاک می‌شوند. در واقع یاتاقان انواع مختلفی دارد. یاتاقان لغزشی با نام یاتاقان خریداری می‌شود. یاتاغان غلتشی نیز در دو نوع بلبرینگ و رولبرینگ‌ موجود می‌باشد که نوع بلبرینگ بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از این دو قطعه طول عمر کراشر یخ شکن بچینگ را افزایش می‌دهد.

تسمه، فولی، یاتاقان و بلبرینگ بکار رفته در کراشر یخ‌ شکن بچینگ وارداتی از کشور کره و ژاپن می‌باشد.

تمام قطعات کراشر یخ‌ شکن بچینگ توسط جوشکاری میگ مگ (MIG/MAG) با بالاترین کیفیت جوش می‌شوند. مزیت اصلی این نوع جوشکاری نسبت به جوشکاری قوس الکتریکی دستی، سرعت و نرخ رسوب بالاتر می‌باشد. این نوع جوش با گاز کربن‌دی‌اکسید و گاز آرگون صورت می‌گیرد و به همین علت با گذشت زمان پوسیده نمی‌شود.

کراشر یخ‌ شکن بچینگ
کراشر یخ‌ شکن بچینگ

نحوه راه اندازی

نصب و راه اندازی این دستگاه نیاز به نیروی متخصص نداشته و بسیار ساده است. کراشر یخ‌ شکن بچینگ به راحتی حمل می‌شود. برای راه اندازی آن کافی است، دستگاه در مکان مناسب قرار گرفته و به برق متصل شود. در این هنگام یخ‌ها از قسمت‌ بالای دستگاه وارد شده و به صورت خرد شده و یا پودر از دریچه خروجی آن جمع‌ آوری می‌شود.

خرید کراشر یخ‌ شکن بچینگ

این نکته حائز اهمیت است که  قیمت کراشر یخ‌ شکن بچینگ که یخ را به قطعات بادامی شکل تبدیل می‌کند با قیمت کراشر یخ‌ شکن بچینگ که یخ را به صورت برفکی در می‌آورند یکی می‌باشد. قطعات یخی بادامی شکل اصولا برای استفاده از بچینگ پلانت مورد تایید می‌باشد. همچنین نوع گالوانیزه این کراشرها نسبت به نوع استیل ارزان‌تر می‌باشد. این دستگاه با گارانتی وخدمات پس از فروش به مشتریان ارائه می‌شود، تا از کیفیت و کارکرد مناسب آن اطمینان خاطر حاصل شود.

سخن پایانی

برای دستیابی به بتنی با کیفیت وحفظ دوام و پایداری سازه، همیشه نیاز به یک سیستم خنک کننده بتن پیچیده وجود دارد. از آنجایی که هزینه‌های اولیه و جاری برای تهیه چنین سیستمی در مقایسه با هزینه های خود کارخانه بچینگ بتن نسبتاً زیاد است، بهترین کار استفاده از کراشر یخ شکن بچینگ در این سیستم برای کنترل دمای بتن می‌باشد.

گردآورنده: ستاره خانکی